Taliban ülkedeki tüm STK'lara kadın personel çalıştırmama talimatı verdi

Taliban ülkedeki tüm STK'lara kadın personel çalıştırmama talimatı verdi
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban ülkede faaliyet gösteren yerli ve yabancı STK'ların kadın personel çalıştırmasını yasakladı. Gerekçe olarak bazı kadın personelin zorunlu tesettür kuralına uymaması öne sürüldü.

Artı Gerçek- Afganistan'da geçen yıl iktidarı zorla ele geçiren Taliban yönetimi kadınlara yönelik baskıyı her geçen gün daha da ağırlaştırıyor. Bu hafta ülkede kadınların üniversite eğitimi almasını yasaklayan Taliban şimdi de ülkedeki tüm yabancı ve yerli STK'lardan kadın personel çalıştırmamasını istedi.

Taliban'ın Ekonomi Bakanlığı'nın yayınladığı talimatta STK'lardan kurumlarında çalışan kadınların işe gelmesini önlemeleri talep edildi. Bakanlık Sözcüsü Abdülrahman Habib talimatı doğruladı. Habib bir sonraki talimata kadar kadın STK çalışanların işe gitmesinin yasaklandığını söyleyerek gerekçe olarak bazı kadın STK çalışanların zorunlu tesettür kurallarına uymamasını gösterdi.

Yasağın ülkede çok sayıda kadın çalışanı bulunan Birleşmiş Milletler'e ait kurumları etkileyip etkilemeyeceği henüz netlik kazanmadı.

Daha önce kız öğrencilerin ilkokulun son sınıfı olan 6. sınıfa kadar öğrenim görmesine izin veren, kız öğrencilerin ortaokula ve liseye gitmesini yasaklayan ve ülkede katı şeriat cezalarına geri dönen Taliban'ın üniversitelerin kapısını kadınlara kapatması çok sayıda ülkenin tepkisini çekmişti.

Henüz hiçbir ülke tarafından meşru iktidar olarak tanınmayan Taliban'ın üniversite yasağını Batılı ülkelerin yanı sıra Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan gibi Müslümanların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu ülkeler de kınamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar