Taliban'a ilk dış yatırım: Çin, Afganistan'da petrol çıkaracak

Taliban'a ilk dış yatırım: Çin, Afganistan'da petrol çıkaracak
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da kadınlara yönelik yasaklarıyla ve insan hakları ihlalleriyle tepki çeken Taliban yönetimi ilk büyük dış yatırımını aldı. Çin, resmi olarak tanımadığı Afganistan hükümetiyle 25 yıllık petrol anlaşması imzaladı.

Artı Gerçek- Afganistan'da iktidarda bulunan Taliban, ülkedeki Amu Derya havzasından petrol çıkarmak ve ülkenin kuzeyindeki Sari Pul şehrinde bir petrol rezervi geliştirmek için Çinli bir şirketle sözleşme imzaladı. Böylece, Taliban iktidara geldiği 2021'den beri ilk büyük dış yatırım anlaşmasını yapmış oldu.

Anlaşma, perşembe günü Maden ve Petrol Bakanı Yardımcısı Şeyh Şahabuddin Dilaver ile Sincan Orta Asya Petrol ve Gaz Şirketi (CAPEIC) yetkilisi tarafından başkent Kabil'de düzenlenen törenle imzalandı. Afganistan resmi haber ajansı Bakhtar'ın haberine göre, Başbakan Yardımcısı Molla Abdulgani Birader ve Çin'in Afganistan Büyükelçisi Wang Yu da imza töreninde hazır bulundu.

4 BİN 500 METREKARELİK BİR ALANDA YATIRIM YAPILACAK

Birader anlaşmanın imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada, "Son dönemde Ekonomi Komisyonu tarafından onaylanan projelerin hayata geçmesiyle ülkenin refahını artırmak için önemli adımlar atılmış olacak" dedi. Maden ve Petrol Bakanı Yardımcısı, anlaşma kapsamında Çinli şirketin ülkenin kuzeyinde yer alan Sari Pul, Covcan ve Faryab kentlerinde toplu olarak 4 bin 500 kilometrekarelik bir alandan petrol çıkaracağını söyledi.

YILDA 150 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Çin'in Afganistan Büyükelçisi Wang Yu elçisi, anlaşmayı "savaştan zarar gören ülkenin ekonomik kalkınması için önemli bulduğunu" belirtti. Wang, "Anlaşmanın, Kabil ile Pekin arasında yakın ilişkiler kurulmasına yönelik olumlu bir adım olduğunu" da sözlerine ekledi. Anlaşmayla, CAPEIC'in Afganistan'a yılda 150 milyon dolar yatırım yapması bekleniyor. 25 yıllık anlaşma kapsamında yapılacak yatırımların üç yıl içinde 540 milyon dolara çıkması öngörülüyor.

'KUŞAK-YOL PROJESİ' İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) 2012'de Afganistan'ın ABD destekli eski hükümetiyle kuzeydeki Faryab ve Sar-i Pol şehirlerindeki Amu Darya havzasında petrol çıkarmak için bir sözleşme imzalamış, ancak Taliban'ın iktidara gelmesinin ardından faaliyetlerini durdurmuştu. Çin, Taliban yönetimini resmen tanımasa da,'Kuşak-Yol Projesi' diye bilinen altyapı projesi sebebiyle stratejik önemi bulunan ülkede önemli çıkarları bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar