Afganistan'da kadınlara çalışma yasağı: Bazı STK'lar faaliyetlerini durdurdu

Afganistan'da kadınlara çalışma yasağı: Bazı STK'lar faaliyetlerini durdurdu
Afganistan'da iktidarda bulunan Taliban'ın kadınlara çalışma yasağı getirmesinin ardından ülkede bulunan sivil toplum kuruluşlarından bazıları faaliyetlerini durdurdu. Birleşmiş Milletler yasağı kaldırmak için çalıştığını duyurdu.

Artı Gerçek - Afganistan'da iktidarda bulunan Taliban hükümetinin kadınların çalışmasını yasaklamasının ardından ülkede faaliyet gösteren beş uluslararası sivil toplum kuruluşu (STK) faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Care International, Norveç Mülteci Konseyi (NRC) ve Save the Children yaptıkları ortak açıklamada "kadın çalışanları olmadan faaliyetlerini sürdürmelerinin mümkün olmadığını" duyurdu. Uluslararası Yardım Komitesi (IRC) de faaliyetlerini durdurduğunu açıklarken, Uluslararası İslami Yardım Vakfı faaliyetlerini 'önemli ölçüde' azalttığını duyurdu.

STK'LAR KARARA TEPKİLİ

Taliban hükümetinin kadınların üniversiteye gitmesini yasaklayan kararnameyi yayınlamasından günler sonra bir açıklama yapan Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Abdülrahman Habib, "STK'larda çalışan kadınların tesettür kurallarına uymadıklarını" öne sürmüştü. Care International, NRC ve Save the Children yayınladıkları ortak bildiride, "Kadın çalışanları olmasaydı organizasyonlarının ağustos 2021'den beri milyonlarca Afgan'a yardım götürmelerinin mümkün olamayacağını" vurguladı.

BM YASAĞI KALDIRMAYA ÇALIŞIYOR

Açıklamada, "Durum netleşinceye kadar 'kadınların ve erkeklerin eşit koşullarda hayat kurtaran faaliyetlerine devam edebilmeleri talebiyle' çalışmalarımızı durduruyoruz" denildi.

IRC de yaptığı bir açıklamayla, "Afganistan'da 3 binden fazla kadını istihdam eden kuruluşumuzun her düzeyinde faaliyet yürüten kadınlar olmadan ihtiyaç sahiplerine yardım iletemeyeceğini" duyurdu.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler'in (BM) en üst düzey insani yardım koordinatörü Ramiz Alakbarov, BM'nin yasağı kaldırmaya çalıştığını ve bunun "tüm insani yardım topluluğu için bir kırmızı çizgi" olduğunu söyledi.

'KADINLAR OLMAZSA İNSANİ YARDIM FAALİYETLERİ TAMAMEN DURABİLİR'

Alakbarov, "Taliban yetkililerinin kadın yardım görevlilerini yasaklayan kararnamesini geri almaması halinde BM'nin Afganistan'daki insani yardım faaliyetlerini durdurabileceğini" söyledi.

Ancak BM yetkilisi, Taliban'ın kararnamesinde neyi kastettiğinin hala belirsiz olduğunu söyledi.

BAZI BAKANLIKLAR YARDIM FAALİYETLERİNİN DEVAM ETMESİNİ İSTEDİ

Yetkili, başta Afganistan Sağlık Bakanlığı olmak üzere bazı bakanlıkların afet yönetimi ve acil durumlardaki çalışmaların devam etmesi gerektiğini söylemek için doğrudan BM ile temasa geçtiğini sözlerine ekledi.

Ramiz Alakbarov'un bugün söz konusu yasağı değerlendirmek üzere Ekonomi Bakanı ile yaptığı görüşmede hükümetten yasağı geri çekmesini istediği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar