Taliban'ın valisine ofisinde suikast: IŞİD'le mücadele ile tanınıyordu

Taliban'ın valisine ofisinde suikast: IŞİD'le mücadele ile tanınıyordu
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da bir önceki görev yerinde IŞİD'le savaşması ile tanınan Belh Valisi Davud Muzamil, ofisinde düzenlenen suikastla öldürüldü. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Artı Gerçek - Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetinin valisi Mevlevi Muhammed Davud Muzamil, valilik binasındaki ofisinin içinde düzenlenen bombalı saldırı sonucu öldürüldü. Doğu vilayeti Nangarhar'ın valisi olduğu dönemde IŞİD'le savaşa öncülük ettiği belirtilen Muzamil, Ağustos 2021'de ülke yönetimini ele geçirmesi sonrası Taliban'ın öldürülen en üst düzey yetkilisi biri oldu.

Polisten yapılan açıklamada, bu sabah yerel saatle 09.00'da, Muzamil'in valilik binasının ikinci katında bulunan ofisinin içinde bir patlama meydana geldiği belirtildi. Saldırıda, iki sivilin de öldüğü açıklandı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada valinin "İslam'ın düşmanları tarafından şehit edildiği" yorumu yaptı.

Soruşturma açıldığı açıklansa da, saldırıyla ilgili daha fazla ayrıntı verilmedi. Saldırının tam olarak nasıl düzenlendiği de bilinmiyor.

IŞİD son aylarda Afganistan'da sivil hedefler ile Taliban'ın güvenlik güçlerini hedef alan bir dizi saldırıyı üstlenmişti.

Muzamil'in hedef alındığı suikast aynı zamanda, Belh vilayetinin başkenti Mezar-ı Şerif'te sekiz "isyancının" öldürüldüğünün açıklanmasından bir gün sonra düzenlendi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar