Tedbirlerin kalkması sonrası İstanbul'dan Çin'e ilk uçuş gerçekleşti

Tedbirlerin kalkması sonrası İstanbul'dan Çin'e ilk uçuş gerçekleşti
Çin'in 'sıfır vaka' politikasını tamamen sonlandırmasının ardından İstanbul'dan Çin'in Guanco kentine ilk uçuş gerçekleşti. Öte yandan Çin, 'orantısız Covid-19 uygulamaları' sebebiyle Japonya ve Güney Koreli turistlere vize vermeyi durdurduğunu açıkladı.

Artı Gerçek - Çin'in, ülke içinde aldığı sıkı önlemlere artan tepkiler üzerine ülke içinde son verdiği 'sıfır Covid' politikasını, 8 Ocak'ta sınırlarını açarak tamamen sonlandırmasının ardından Çin havayolu şirketi China Southern Airlines İstanbul'dan ilk seferini yaptı.

Mart 2020'den bu yana ilk kez gerçekleşen tarifeli uçuşta bulunan 240 yolcuya çikolata ikram edildi. Guanco kentine gerçekleşen uçuş sebebiyle uçağa biniş kapısında bir tören de düzenlendi. Törende konuşan China Southern Airlines Türkiye Genel Müdürü Wen Demei, "Çinli turistlerin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Türkiye ile Çin arasında köprü görevi görmeyi umduklarını" dile getirdi.

2 MİLYAR SEYAHAT BEKLENTİSİ

Çin Yeni Yılı nedeniyle 1.4 milyar nüfuslu Çin'de milyonlarca kişinin seyahat etmesi, binlerce ailenin yeniden bir araya gelmesi bekleniyor. Söz konusu bayram, 'dünyanın en büyük iç göçü' olarak anılıyor. Vatandaşlarına yeniden pasaport vermeye başlayan Pekin yönetimi de, bu sene 2 milyar seyahat beklendiğini, bunun geçen yılın iki katı, 2019 verilerinden ise yüzde 70 oranında daha fazla olduğunu açıkladı. Ancak çok sayıda Çinlinin yurt dışına seyahat etmesi beklense de, birçok ülke artan vakalar nedeniyle Çin vatandaşlarına yeni tedbirler uyguluyor.

ÇİN'DEN 'PCR MİSİLLEMESİ'

ABD, Almanya ve Fransa başta olmak üzere pek çok Batılı ülkenin Çin'den gelen turistlere negatif PCR testi sonucu zorunluluğu getirmesinin ardından Güney Kore ve Japonya da Çin’den gelen yolculara tedbir alacağını duyuran ülkeler arasında yer almıştı. Güney Kore, Çin’den gelen yolculardan seyahat öncesinde ve varışta PCR testi yaptırmalarını isterken, 31 Ocak'a kadar Çin vatandaşlarına kısa süreli vize vermeyi durdurmuştu.

'ÖNLEMLER ORANTISIZ VE KABUL EDİLEMEZ'

Konuyla ilgili konuşan, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, önlemlerden bazılarının 'orantısız' ve 'kabul edilemez' olduğunu, siyasi ve ayrımcı amaçlar için kullanıldığını savunarak "Farklı durumlara yanıt olarak, karşılıklılık esasına dayanan tedbirler alacağız" demişti. Bu açıklamanın ardından Pekin yönetimi, Güney Kore ve Japonya vatandaşlarına vize vermeyi durdurduğunu açıkladı.

Çin’in Güney Kore Büyükelçiliği söz konusu kararın, "Güney Kore'nin ayrımcı giriş kısıtlamaları nedeniyle alındığı" belirtildi. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı ise, Çin’in kararından "üzüntü duyduklarını" belirterek, "Hükümetin karantina tedbirlerini güçlendirme kararının bilimsel ve objektif gerekçelere dayandığını" savundu. Japon haber ajansı Kyodo'nun turizm sektöründe faaliyet gösteren kaynaklara dayandırdığı haberinde ise Çin'in Japonya vatandaşlarına vize vermeyi durdurduğu belirtildi. Haberde, Çin’in Japonya Büyükelçiliği'nin hiçbir vize başvurusunu kabul etmediğinin altı çizildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar