'Çin'in Henan eyaletinde 88 milyon kişi Covid-19 kaptı' iddiası

'Çin'in Henan eyaletinde 88 milyon kişi Covid-19 kaptı' iddiası
Katı Covid-19 tedbirlerini bırakan Çin'den endişe verici haberler geliyor. Henan eyaleti sağlık komisyonu başkanı Henan'daki Covid-19 enfeksiyon oranının yüzde 89 seviyesinde olduğunu söyledi. Bu rakam 88 milyon kişiye virüsün bulaştığı anlamına geliyor.

Artı Gerçek - 8 Ocak itibarıyla sınırlarındaki katı Covid-19 önlemlerini bırakarak "sıfır vaka" politikasını tümüyle terk eden Çin'de vakaların yüksekliği konusunda resmi rakamların aksine yerel yetkililerden endişe verici açıklamalar gelmeye devam ediyor.

HENAN'DA 88 MİLYON KİŞİ VİRÜSÜ KAPMIŞ OLABİLİR

Orta Çin bölgesinin doğusundaki Henan eyaletinde merkezi sağlık komisyonundan alınan veriler, eyaletteki 88 milyon kişinin virüsü kapmış olabileceğini gösteriyor. The Guardian gazetesinin haberine göre ülkenin en yüksek nüfuslu üçüncü bölgesi Henan'ın sağlık komisyonu başkanı Kan Quancheng, düzenlediği basın toplantısında "6 Ocak 2023 itibarıyla eyaletin Covid-19 enfeksiyon oranının %89 olduğunu" iddia etti.

99,4 milyonluk bir nüfusa sahip olan eyaletteki rakamlar, şu anda Henan'da yaklaşık 88,5 milyon kişinin enfekte olmuş olabileceğini gösteriyor. Sağlık yetkilisi Kan, ateş kliniklerine yapılan ziyaretlerin 19 Aralık'ta zirveye ulaştığını ve ardından "sürekli bir düşüş eğilimi gösterdiğini" de söyledi.

Çi'nde resmi rakamlara göre ülke genelinde 8 Ocak'ta sadece üç kişi virüs nedeniyle öldü. Bir önceki gün de sadece iki ölüm açıklandı. Çinli yetkililer pandeminin başından bu yana ülkede sadece 5 bin 272 kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğünü iddia ediyor. Bu rakam pandeminin başladığı yer Çin olmasına rağmen dünyadaki en düşük virüs kaynaklı ölüm rakamlarından biri. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin'in salgının boyutunu eksik bildirdiğini açıklamış, uluslararası sağlık uzmanları da katı tedbirlerin kaldırılmasıyla birlikte bu yıl ülkede 1 milyondan fazla insanın hastalıktan ölebileceğini tahmin etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar