TerraUSD ve Luna'nın geliştiricisi Karadağ'da yakalandı

TerraUSD ve Luna'nın geliştiricisi Karadağ'da yakalandı
Yayınlanma:
A+ A-
Kripto para piyasasında tarihe geçen bir çöküşle kullanıcılarını 42 milyar dolar zarara uğratan Terraform Labs'in sahibi Do Kwon'un Karadağ'da gözaltına alındığı açıklandı. Do Kwon Singapur, Güney Kore ve ABD tarafından da aranıyordu.

Artı Gerçek - TerraUSD ve Luna kripto para birimlerinin geliştiricisi ve Terraform Labs adlı şirketin kurucusu Güney Koreli Kwon Do-Hyung Karadağ'da gözaltına alındı. Geçen yıl tarihsel bir çöküşle kullanıcılarını en az 42 milyar dolar (yaklaşık 800 milyar Türk Lirası) zarara uğratan Singapur merkezli şirketin kurucusu kırmızı bültenle aranıyordu. Karadağ polisinin Do Kwon'u 'resmi evrakta sahtecilik' suçundan gözaltına alması dikkat çekti.

Karadağ polisinin yaptığı açıklamada, uçağa biniş işlemleri yapılırken yakalanan Do Kwon'un üzerinde bir adet sahte Kosta Rika pasaportu ve farklı isimler adına düzenlenmiş Belçika pasaportları bulunduğu belirtildi. Do Kwon'un işlemlerinin tamamlanmasının ardından hakkındaki 'uluslararası yakalama emri' kapsamında savcılık tarafından sorgulanacağı açıklandı.

'DÜNYANIN EN ÇOK ARANAN KAÇAKLARINDAN BİRİ'

Karadağ İçişleri Bakanı Filip Adzic, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Karadağ polisi, kırmızı bültenle aranan Güney Kore vatandaşı 'Do Kwon' diye bilinen Kwon Do-Hyung'u, Karadağ'da gözaltına alındı" ifadesini kullandı. Adzic, Twitter mesajında Do Kwon'u 'dünyanın en çok aranan kaçaklarından biri' diye niteledi.

"Kripto para kralı" olarak tanınan Do Kwon'un başkent Podgorica'daki havalimanında sahte belgelerle yakalandığını belirten Adzic, Do Kwon'un Güney Kore, ABD ve Singapur tarafından arandığını söyledi.

GÜNEY KORE ŞÜPHELİNİN KİMLİĞİNİ DOĞRULADI

Karadağ'ın ABD ve Güney Kore ile suçluların iadesine yönelik anlaşması bulunmasa da Güney Kore polisi bugün parmak izlerinden şüphelinin Kwon olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Terraform Labs'in batışından sonra ABD'de Do Kwon hakkında dolandırıcılık davası açılmış, 2023 başında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Kwon ve Terraform Labs'ı milyarlarca dolarlık dolandırıcılık yapmakla suçlamıştı. Güney Kore makamları ise geçen Eylül'de Terraform Labs'ın piyasa kurallarını ihlal ettiği şüphesiyle Kwon için yakalama emri çıkarmıştı.

MİLYARLARCA DOLARLIK ZARARA NEDEN OLMUŞTU

ABD, "Terra Luna" ve "TerraUSD" kripto para birimlerinin geliştiricisi Do Kwon ve şirketi Terraform Labs'ı, "milyarlarca dolarlık kripto varlık menkul kıymetleri dolandırıcılığı planlamakla" suçlamıştı. Blockchain analitik firması Elliptic'e göre, geçen yıl çöken TerraUSD ve Luna'ya yatırım yapanlar tahminen 42 milyar dolar kaybetmişti. Güney Kore'de Aralık 2022'de Kwon için tutuklama emri çıkarılmış ve Kwon'un Sırbistan'da olduğuna inanıldığı bildirilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar