'Trump'ın önerdiği coronavirus ilaçları ölüm oranını artırıyor'

'Trump'ın önerdiği coronavirus ilaçları ölüm oranını artırıyor'
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mayıs 2020 22:42
A+ A-
ABD Başkanı Donald Trump tarafından, coronavirus tedavisinde etkili olduğu iddiasıyla önerilen 'Klorokin' ve 'Hidroksiklorokin' ilaçlarının ölüm oranlarını artırdığı iddia edildi.

Geçtiğimiz haftalarda Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında virüsten korunmak için Hidroksiklorokin ilacı aldığını açıklayan ABD Başkanı Trump'ın tavsiyesine bilim dünyası aksi yönde ifadelerle karşı çıktı.

İngiltere'nin başkenti Londra merkezli tıp dergisi Lancet'te yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, Trump tarafından önerilen ve virüsten korunmak için her gün aldığını iddia ettiği ilaçlar ölüm oranınlarını artırıyor.

'İLAÇLAR TEDAVİDE ETKİSİZ, ÖLÜM ORANI YÜZDE 18’E YÜKSELDİ'

Klorokin ve Hidroksiklorokin ilaçlarının Covid-19 tedavisinde bir etki göstermdeiğinin belirtildiği makalede, bu  ilaçların  ölüm oranını artırdığı düşünülüyor. Tramp tarafından önerilen ilaçların tedavide kullanılmaya başlanmasıyla ölüm oranının yüzde 16'dan yüzde 18'e yükseldiğine dikkat çekilen makalede, bı iki ilacı almayan Covid-19 hastalarının ölüm oranının yüzde 9'da kaldığı belirtiliyor.

'İLACI ALAN KAÇ KİŞİ OLDUĞUNU BİLSEYDİNİZ ÇOK ŞAŞIRIRDINIZ'

Beyaz Saray Basın Sekreteri Kayleigh McEnany, ABD medyasına yaptığı açıklamada, "Bunu kesinlikle doğrulayabilirim. Başkanın kendisinin de söylediği gibi ilacı alıyor" ifadelerini kullanmıştı. Trump, söz konusu ilaca dair yaptığı açıklamada, "İlacı alan kaç kişi olduğunu bilseydiniz çok şaşırırdınız. Ön cephede çalışanlar, birçoğu alıyor" dedi. (HABER MERKEZİ)