Trump'tan İran açıklaması: Yaptırımlar artırılacak

Trump'tan İran açıklaması: Yaptırımlar artırılacak
ABD Başkanı Trump, İran'ın uzun süredir gizlice uranyum zenginleştirdiğini iddia ederek, yakında yaptırımların artırılacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada yine İran'a yüklendi ve uygulanan yaptırımların artırılacağını söyledi. 

İran'ın uzun süredir gizlice uranyum zenginleştirmesi yaptığını öne süren Trump, bu durumun, eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve eski Başkan Barack Obama yönetiminin yaptığı ve "korkunç" olarak nitelediği 150 milyar dolarlık anlaşmayı ihlal ettiğini savundu.

Trump, tweet'inde bu anlaşmanın kısa sürede geçersiz kaldığını belirterek, "Yaptırımlar yakında artırılacak, önemli ölçüde!" ifadesini kullandı. 

ABD yönetimi, İran'la 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan 2018'de tek taraflı çekildikten sonra Tahran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

İran da 8 Mayıs 2019'da anlaşmanın taraflarına (AB ve BM) çıkarlarının korunması çağrısında bulunmuş aksi takdirde anlaşmadaki taahhütlerini sınırlandıracağını açıklamıştı. Tahran yönetimi, kısa süre önce de anlaşmada belirtilen uranyum zenginleştirme oranını aştığını duyurmuştu. 

ABD ile İran arasındaki gerilim devam ederken son olarak İran yönetimi, nükleer anlaşmada yer alan zenginleştirilmiş uranyum stok miktarını aşacağını ilan etmişti. (HABER MERKEZİ) 

Öne Çıkanlar