Trump yönetiminin 'seçim hilelerini soruşturma' hamlesine tepki: Bakanlıkta üst düzey istifa

Trump yönetiminin 'seçim hilelerini soruşturma' hamlesine tepki: Bakanlıkta üst düzey istifa
Demokratlar Barr'ı, 'Trump'ın iddialarının gölgesinde hareket etmekle' suçladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanı William Barr, 3 Kasım'da yapılan ve resmi olmayan sonuçlara göre Joe Biden'ın kazandığı başkanlık seçimlerindeki "hile" iddialarına yönelik soruşturmalarda federal savcıların da görev almasına onay verdi.

Başkan Donald Trump'ın henüz kanıt göstermediği "seçim hilesi" iddialarının ardından Barr'ın attığı bu adıma hem Demokrat Parti hem de bazı Adalet Bakanlığı yetkilileri tepki gösterdi.

BBC Türkçe'deki habere göre, Adalet Bakanlığı'nın Seçim Suçları Departmanı'nın direktörü Richard Pilger görevinden istifa etti. Demokratlar ise Barr'ı, "Trump'ın iddialarının gölgesinde hareket etmekle" suçladı.

3 Kasım seçimlerinin sonuçları, oy sayımlarının uzun sürmesi nedeniyle günler içerisinde netleşti. Seçimi kazandığı ilan edilen Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden'ın ekibi, sonuçların federal düzeyde resmen kabul edilmesinin gecikmesiyle ilgili yargı yoluna gideceklerini bildirdi.

Seçimler sonrasında seçilmiş başkanı tanıyıp geçiş sürecini başlatmakla görevli Genel Hizmet Yönetimi (General Services Administration) adlı kurum henüz Biden'ın seçildiğini ilan etmiş değil.

Trump tarafından atanmış olan kurum yöneticisi Emily Murphy'nin henüz bu ilanı yapacağı konusunda bir belirti yok ve bu yapılana kadar Biden'ın ekibi hükümet fonlarını kullanamadığı gibi atama yapacağı federal kurumlarla resmen iletişime de geçemiyor.

Adalet Bakanı William Barr, federal savcıların dahil olabileceği soruşturmaların "inandırıcı görünen" iddialarla ilgili olacağını savundu. Normalde söz konusu soruşturmalar eyaletlerin bünyesinde gerçekleştiriliyordu ancak Barr bunun "değişmez bir kural olmadığını" ifade etti.

Seçimlerle ilgili asıl sorumluluğun eyaletlerde olduğunu kabul eden Barr, buna rağmen "Amerikan halkının seçim sürecine ve hükümetlerine yönelik eksiksiz güven duymalarını sağlayacak bir federal seçimi garanti etmekten" Adalet Bakanlığı'nın sorumlu olduğunu vurguluyor.

Öte yandan Donald Trump, Joe Biden'ın seçim galibiyetini kabul etmeyi reddediyor ve henüz kanıt sunmadığı seçim hilelerini özellikle Twitter üzerinden gündeme getirmeye devam ediyor.

Trump ekibinin hukuki çabaları, son düzlükte Biden'a geçen Pennsylvania eyaletinde yoğunlaşıyor.

Biden bu eyaletteki seçimi de kazanarak Seçici Kurul'da 270'in üzerinde delege kazanmayı garantilemişti.

DEMOKRATLAR GEÇİŞ SÜRECİNE HAZIRLANIYOR

Ülkede gelenek olduğu üzere, önde gelen Amerikan medya kuruluşlarının seçimi Biden'ın kazandığına kanaat getirip bunu ilan etmesinin ardından Demokratlar 20 Ocak 2021'de iktidarı devralmak üzere hazırlıklarını yapmaya başladılar.

Demokratların öncelikli adımları arasında Kongre'nin onayını almaya gerek olmadan yürürlüğe girebilen bir dizi Başkanlık Kararnamesi de olacağı, ve bunlarla Trump'ın bazı politikalarından geri dönüşün hedefleneceği haberleri de geliyor.

ABD medyasında yer alan haberlerde bunlar arasında şu konuların olacağı konuşuluyor:

- Joe Biden yönetiminde ABD çekilmiş olduğu Paris İklim Anlaşması'na yeniden katılacak

- Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) çekilme kararını geri alacak

- Çoğu Müslüman yedi ülkenin vatandaşlarına konulan seyahat yasağını kaldıracak

- Obama döneminde yürürlüğe giren, ABD'ye çocukken gelmiş belgesiz mültecilereyasal statü verilmesi uygulamasına da geri dönecek.

Biden seçimi kazandığı belli olduktan sonra Cumartesi günü yaptığı ilk konuşmada ABD'nin "yaralarının sarılma zamanı" olduğunu söyledi, bölünme değil birleşmeyi sağlama sözü verdi.

Doğrudan Trump'ı destekleyen seçmene seslenen Biden, "Muarızlarımızı düşman olarak görmeye bir son vermeliyiz" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı seçilen Kamala Harris ile birlikte internette bir geçiş dönemi sitesi açan Biden, burada ekonomi, ırkçılıkla ve iklim değişikliğiyle mücadelenin de diğer öncelikleri olduğunu ilan etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar