Twitter, ABD'nin psikolojik harp için kullandığı hesapları korumaya almış

Twitter, ABD'nin psikolojik harp için kullandığı hesapları korumaya almış
Elon Musk Twitter'ı satın almasının ardından eski yönetimin gizli yazışmalarını açıklamaya devam ediyor. Son açıklanan dosyalarla, ABD'li askeri yetkililerinin Twitter'dan, ABD lehine yayın yapan bazı hesapları korumaya almasını istediği ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, şirketin eski yönetiminin uygulamalarına yönelik yaptığı ifşaatlarına devam ediyor.

'Twitter Dosyaları' olarak da bilinen belgelerin açıklanan sekizinci kısmında, Twitter'ın, ABD ordusunun talebi üzerine, Ortadoğu'daki psikolojik harp operasyonları için açılan hesaplara dahili koruma sağladığı ve bunlara onaylı hesap (mavi tik) özelliği verdiği ortaya çıktı.

ABD'de yayın yapan 'The Intercept' adlı haber sitesinin muhabiri Lee Fang, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Twitter ile ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) arasında yapılan yazışmaları kamuoyuyla paylaştı.

Yazışmalarda, CENTCOM'un psikolojik harp için kullandığı hesapların şikayet edilmesini önlemek için koruma listesine (beyaz liste) alınmasını ve bu hesaplara onaylı hesap işareti verilmesini istemesi dikkat çekti.

Fang, CENTCOM’un, Yemen, Suriye, Irak, Kuveyt ve Ortadoğu'nun genelinde insanların fikirlerini şekillendirmek adına üretilen içerikleri yaymak için Twitter’ın korumaya aldığı bu hesapları kullandığını belirtti.

TOPLAMDA 52 HESAP İÇİN KORUMA TALEP EDİLMİŞ

Açıklanan dosyalara göre, 2017'de ABD'li askeri yetkililerin Arapça yayın yapan 52 adet Twitter hesabından paylaşılan çeşitli mesajların 'görünür kılınması' talebi üzerine Twitter yöneticileri söz konusu özellikleri devreye soktu.

CENTCOM uzun zamandır sahte hesaplarla olan ilişkisini reddetse de Lee Fang, en azından mayıs 2022'ye kadar söz konusu hesapların Twitter tarafından desteklendiğini belirtti.

Fang, sahte fotoğraf ve profil bilgileriyle açılan bu hesapların Ortadoğu'da yaşan siviller tarafından yönetildiği izlenimi yaratılmak istendiğini söyledi.

YAZIŞMALARDA TWITTER'IN ÜST YÖNETİCİLERİNİN BİLGİSİ OLDUĞU GÖRÜLÜYOR

Lee Fang'a göre, üst düzey Twitter yöneticilerinin 2020 boyunca yaptığı yazışmalara bakıldığında, sosyal medya platformunu yöneten kişilerin, ABD Savunma Bakanlığı'nın kontrol ettiği sahte hesaplar aracılığıyla propaganda faaliyeti yürüttüğüne dair bilgisi olduğu görülüyor.

Bunun platformu doğrudan suistimal etme anlamına geldiği halde Twitter’ın bu hesaplara hiçbir şekilde müdahale etmediğini belirten Fang, Twitter ile ABD ordusu ilişkisinin beş yıl öncesine dayandığını yazdı.

CENTCOM GÖREVLİSİ E-POSTA GÖNDERMİŞ

Fang’ın paylaştığı dosyalarda yer alan ve CENTCOM görevlisi Nathaniel Kahler'a ait, 26 Temmuz 2017 tarihli yazışmada Kahler, şirketin kamu politikası ekibinden bir yetkiliye ABD'nin belirli mesajları daha güçlü yaymak için kullandığı bir Arapça hesap listesini ilettiği görüldü. Hesaplardan birine "onaylı hesap işareti" verilmesini isteyen Kahler, diğer hesaplarınsa 'beyaz listeye' alınarak şikayet ve siber müdahalelere karşı koruma sağlaması talebinde bulundu.

150'DEN FAZLA HESAP ASKIYA ALINMIŞTI

Twitter ve Facebook, ağustos ayında ABD lehine uluslararası alanda dezenformasyon yapan bir ağa ait olduğu belirlenen 150'den fazla hesabı askıya aldığını açıklamıştı.

Pentagon'un Savunma Politikalarından Sorumlu Müsteşarı Colin Kahl, askeri bilgi operasyonları yürüten tüm birimlerin faaliyetlerine ilişkin inceleme başlatmış, Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Facebook ve Twitter’ın kapatılan hesaplarla ilgili Pentagon’a herhangi bir bilgi vermediğini iddia etmişti.

Twitter CEO'su Elon Musk, daha önce de şirketin eski yöneticilerinin ABD Başkanı Joe Biden'ın oğluyla ilgili yapılan haberlerin sansürlenmesine ilişkin iç yazışmaları ifşa etmişti. Musk, müdahalenin ifade özgürlüğünü koruyan anayasaya aykırı olduğunu savunmuştu. (AA)

Öne Çıkanlar