Twitter'da 'mavi tik' suistimalleri başladı: İsa Peygamber 'mavi tik' aldı, Papa Francis 'sarhoş oldu'

Twitter'da 'mavi tik' suistimalleri başladı: İsa Peygamber 'mavi tik' aldı, Papa Francis 'sarhoş oldu'
Yayınlanma:
A+ A-
Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasından sonra başlayan "mavi tik" tartışması yeni bir boyut kazandı. 8 dolarlık ücreti ödeyen kullanıcılar "mavi tik" alarak ünlü isimler ve kuruluşlar adına sahte hesaplar açtı. Musk, "Sorunun üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Artı Gerçek - Elon Musk'ın 44 milyar dolara satın aldığı Twitter'ın mali durumunu düzeltmek için ürettiği çözümlerden biri olan 8 dolar karşılığı "mavi tik" alma uygulaması başladı. Twitter'ı "güvenilir bilgi kaynağı" haline getirme iddiasındaki Musk'ın başlattığı uygulama sonrasında yüzlerce kullanıcı, 8 dolar karşılığı satın aldıkları "mavi tik"li parodi hesaplardan paylaşım yaparak bilgi kirliliğine sebep oldu.

Parodi hesaplar arasında, İsa Peygamber, ABD Başkanı Joe Biden ve eski ABD Başkanı George W. Bush ve mavi tiki bulunan bir 'sarhoş Papa' hesabı da var.

SAHTE GEORGE W. BUSH: IRAKLILARI ÖLDÜRMEYİ ÖZLEDİM

george-bush.jpg"Mavi tik"li olduğu için ilk bakışta gerçekmiş gibi görünen Bush'un adına açılmış parodi hesaptan "Iraklıları öldürmeyi özledim" paylaşımı yapan bir kişi, tepkiler üzerine "ABD'nin gördüğü en büyük Başkan olmasaydım; '8 dolar bu uygulamayı tamamen kullanılamaz hâle getirmek için çok küçük bir meblağ. Sanırım (Elon Musk) bir ay dolmadan hesabı kapatırsa kredi kartlarından geri ödeme alabildiğimizi de hızlıca öğrenecektir' derdim" ifadeleriyle dalga geçmeyi sürdürdü.

İSA PEYGAMBER DE 'MAVİ TİK' ALDI

isa.jpg

Ücret karşılığı "mavi tik" alanlardan biri de 'İsa Peygamber' oldu. "Yüce İsa" ismiyle onaylanan hesap bulunduğu konumu "İsrail" olarak belirtti. Sahte İsa, mesleğini de "marangoz" olarak gösterdi.

'İNSÜLİN BEDAVA OLDU'

insulin.jpg

"Mavi tik" suistimalleri sadece ünlü kişilerle dalga geçmek amacıyla da kullanılmıyor. Uygulamanın ardından pek çok firma adına da sahte açıklamalar yapıldı. Bunlardan biri olan ve bir ilaç firması adına açılan parodi hesapta "İnsülini ücretsiz yaptığımızı duyurmaktan dolayı heyecanlıyız" mesajı yayınlandı. Ayrıca, bazı sporcular adına açılan hesaplardan sahte transfer haberleri de yapıldı.

SARHOŞ PAPA-MARTIN LUTHER KING DİYALOĞU

Mavi tiki bulunan bir Martin Luther King hesabı da, 1978 yılında ölen Papa I. Jean Paul ve Papa Francis adına açılan mavi tikli iki hesapla sohbete girdi. Papa Francis konuşmada, Fransa'da 'kafayı bulduğunu' yazdı.

sarhos-papa.png

HESAP İSİMLERİNE DİKKAT

Onlarca hesaptan sahte açıklamalar yapılmasının ardından, kullanıcıların "kimin gerçek" olduğu konusunda kafası karıştı. Her ne kadar Elon Musk durumu, "Üzerinde çalışıyoruz. Oldukça komik" diyerek hafife alsa da durum oldukça ciddi sonuçlara yol açabilir.

Elon Musk'ın tedbir almasını beklemek istemeyen kullancılar "@" işaretinden sonraki isimlerdeki harflere dikkat ederek parodi hesapları ayırt edebilir. Zira, çoğunlukla orijinal kişi ve kurumlar doğrudan kendi isimleriyle hesap açtıkları için parodi hesap isimlerinde harf oyunları veya tekrar eden harfler göze çarpıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar