Uganda'da LGBTİ+ karşıtı yasa: Ölüm cezası isteniyor

Uganda'da LGBTİ+ karşıtı yasa: Ölüm cezası isteniyor
Yayınlanma:
A+ A-
Doğu Afrika ülkesi Uganda'da LGBTİ+'lar yine gündemde. Mecliste kabul edilen yeni yasa yürürlüğe girerse eşcinseller için ölüm cezasının yolu açılacak ayrıca LGBTİ+ derneklerini fonlamak da suç sayılacak.

Artı Gerçek - Uganda'da 'eşcinsel fiillerin' ölümle cezalandırılmasını öngören LGBTİ+ karşıtı bir yasa meclisten geçti. 389 üyeli mecliste yalnızca iki milletvekilinin aleyhte oy kullandığı tasarı yasalaşırsa, 'ağır eşcinsellik' diye nitelendirilen suçlara ölüm cezası verilebilecek.

Tasarıya göre, "çocuklara, zihinsel veya fiziksel engelli kişilere karşı rıza dışı eşcinsel ilişki dayatan kişilere ölüm cezası" verilebilecek. Yasa, eşcinsellerin istihdamını ve işyerinde terfisini zorlaştıran maddeler de içeriyor. Söz konusu yasa yürürlüğe girerse, eşcinsel ilişkide bulunanların ailesi ve arkadaşları da yetkililere yakınlarını "ihbar etmekle" yükümlü olacak. LGBTİ+ karşıtı yasanın yürürlüğe girmesi için Devlet Başkanı Yoweri Museveni tarafından onaylanması gerekiyor.

LGBTİ+ DERNEKLERİNİ FONLAMAK DA SUÇ SAYILACAK

Yasayla, LGBTİ+ hakları için çalışan derneklerin fon bulması da zorlaştırılıyor. Yasanın yürürlüğe girmesi hâlinde, LGBTİ+ hakları için çalışan derneklere, yayınlara veya basılan yazılı materyallerin üretilmesine fon sağlayan kişi veya kurumlar da hapisle cezalandırılabilecek. Yasa, çocukları eşcinsel ilişkiye zorlamak için kaçıran ya da kandırmaya yönelik eylemlerde bulunan kişilere de ömür boyu hapis cezası da öngörüyor.

'KAZANIMLARI YOK EDİYOR, BİREYLERİ KRİMİNALİZE EDİYOR'

Yasaya karşı oy kullanan İktidardaki Milli Direniş Hareketine mensup milletvekilleri Fox Odoi-Oywelowo ve Paul Kwizera Bucyana, hâlihazırda yürürlükte bulunan ceza yasasının söz konusu fiilleri kapsayacak şekilde düzenlendiğini ve bu sebeple yasanın geri çekilmesi gerektiğini savunuyor. Odoi-Oywelowo, yasanın toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadelede kaydedilen kazanımları yok ettiğini ve bilinen tüm yasal normlara aykırı davranışlar yerine bireyleri kriminalize ettiğini" dile getirdi.

'YALNIZCA LGBTİ+'LAR İÇİN DEĞİL TÜM UGANDALILAR İÇİN AĞIR SONUÇLARI OLUR'

Tasarının mecliste kabul edilmesi ülkedeki insan hakları savunucularının tepkisini çekti. Eşcinselliğin yasadışı olduğu ülkede, dün kabul edilen yasa ile cinsel azınlıklar üzerindeki baskı ve şiddetin artacağından endişe eden insan hakları savunucuları, "Uganda'da eşcinsellik karşıtlığının çok güçlü olduğunu ve söz konusu yasanın yürürlüğe girmesi hâlinde sadece LGBTİ+ topluluğu için değil Ugandalılar için de ağır sonuçlara yol açacağını" dile getirdi.

DEVLET BAŞKANI 'EŞCİNSELLERDEN NEFRET EDİYORUM' DEMİŞTİ

Uganda'da 2014'te kabul edilen benzer bir yasa eşcinseller için ömür boyu hapis cezası öngörüyordu. Yasa, dönemin yüksek mahkemesi tarafından 'mecliste yeter sayıda milletvekili tarafından onaylanmadığı' gerekçesiyle iptal edilmişti. Devlet Başkanı Museveni, o dönemde CNN'e verdiği bir röportajda "Eşcinsellerden nefret ediyorum, iğrençler. Bunlar nasıl insanlar? Yaptıkları şey mide bulandırıcı" demişti. Eşcinsel ilişki yaklaşık 30 Afrika ülkesinde yasadışı olarak kabul ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar