Ukrayna: Rusya son saldırısında 60 bin ton tahılı imha etti

Ukrayna: Rusya son saldırısında 60 bin ton tahılı imha etti
Ukraynalı yetkililer dün gece Rusya'nın İHA ve füze saldırısı düzenlediği Odessa bölgesinden en az 60 bin tahıl yok edildiğini öne sürdü. Ukrayna lideri Zelenskiy de "Ruslar kasıtlı olarak tahıl ticareti altyapısını hedef aldı" dedi.

Artı Gerçek - Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solskyi, Rusya'nın Ukrayna'nın güneyindeki Odessa bölgesinde bulunan Çornomorsk limanına dün gece düzenlediği saldırının tahıl ihracat altyapısına zarar verdiğini ve binlerce ton depolanmış tahılı yok ettiğini söyledi. Gerçekleşen hava saldırısında bir gecede tahrip olan tahıl miktarını 60 bin ton olarak açıklayan Solskyi, tahılın Karadeniz üzerinden güvenli geçişini garanti altına almayı amaçlayan anlaşma kapsamında (Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması) 60 gün önce yüklenmiş ve sevk edilmiş olması gerektiğini söyledi.

Solskyi, Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden yaptığı açıklamada, "Gece yapılan saldırı Çornomorsk limanının tahıl ihracat altyapısının önemli bir bölümünü devre dışı bıraktı" dedi. Solskyi, uzmanlara göre hasar gören nesnelerin tamamen onarılmasının en az bir yıl alacağını da sözlerine ekledi.

123123123123.jpg

Tarım Bakanı Solskyi, en fazla zararı Kernel, Viterra, CMA CGM Group gibi uluslararası ve Ukraynalı tüccar ve taşıyıcıların tahıl altyapısının gördüğünü söyledi. "Bu Ukrayna'ya karşı değil, tüm dünyaya karşı yapılmış bir terör eylemidir. Dünyanın gıda güvenliği bir kez daha tehlike altında" dedi. Ukrayna'nın en büyük ay çiçek yağı üreticisi ve ihracatçısı olan Kernel, çarşamba günü yaptığı açıklamada Çornomorsk'taki tahıl aktarma tesislerinin ve depolanan tahılın "önemli ölçüde zarar gördüğünü" doğrulamıştı. Açıklamada "İlk tahminlere göre, tahıl nakil tesislerinin ve depolanan tahılın geri dönmesi için uzun bir zaman gerekecek" denmişti.

BAŞSAVCILIK: TAHIL TERMİNALLERİ, SANAYİ TESİSİ VE DEPOLAR ZARAR GÖRDÜ

Ukrayna Başsavcılığı saldırılar sonucu aralarında 9 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 10 sivilin yaralandığını açıkladı. Tahıl terminallerinin yanı sıra bir sanayi tesisi, depolar, alışveriş merkezleri, konutlar, idari binalar ve arabalar da hasar gördü.

12123123123123.jpg

ZELENSKİY: KASITLI OLARAK TAHIL TİCARETİ ALTYAPISINI HEDEF ALDILAR

Ukrayna, Rusya'nın hava saldırısının, Moskova'nın Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin arabuluculuğunda bir yıl önce varılan anlaşmadan vazgeçmesinin ardından tahıl terminallerine ve liman altyapısına yönelik kasıtlı ve bilinçli bir saldırı olduğunu vurguluyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de Rusya'nın kasıtlı olarak Ukrayna'nın tahıl ticareti altyapısını hedef aldığını söyledi. Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusların dün gece Odessa, Jitomir ve diğer bölgelere yönelik saldırılarına ilişkin toplantı düzenlediğini belirtti. Toplantıda bu saldırılarla ilgili yetkililerden bilgi aldığını kaydeden Zelenskiy, "Kasıtlı olarak tahıl ticareti altyapısını hedef aldılar ve her Rus füzesi sadece Ukrayna için değil dünyada normal ve güvenli hayat isteyen herkes için bir darbedir" dedi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney Operasyonel Komutanlığından yapılan açıklamada , dün gece Rusya'nın Ukrayna’nın güneyine yoğun füze ve insansız hava aracı saldırısı düzenlediği duyurulmuş, bazı Rus füzelerinin liman ve kritik altyapı tesislerine yönlendirildiği aktarılan açıklamada, "Ruslar, bir tahıl ve yağ terminalini vurdu, tanklara ve yükleme ekipmanına zarar verdi, yangın çıktı, tüm yetkili servisler sonuçları ortadan kaldırmak için çalışıyor" ifadesine yer verilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar