Ukrayna: Rusya'nın vurduğu apartmandaki dört kişi öldü

Ukrayna: Rusya'nın vurduğu apartmandaki dört kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna'nın Zaporijyakentinde Rusya'nın saldırısı sonucu bir apartmandaki dört kişinin öldüğü, beş kişinin kayıp olduğu açıklandı. Rusya ise Ukrayna sınırındaki köylere Ukraynalı sabotajların sızdığını ve rehin alma eylemi yaptığını duyurdu.

Artı Gerçek - Ukraynalı yetkililer Zaporijya kentindeki beş katlı bir apartmana Rusya'nın fırlattığı bir füzenin isabet etmesi sonucu en az dört kişinin öldüğünü duyurdu. Sabah erken saatlerde gerçekleşen saldırının ardından arama kurtarma ekipleri hızla olay yerine gitti ve yıkık binaya tırmanarak hayatta kalanları aradı.

Apartmanın üst katları ve yakınlardaki araçlar saldırıda yok olurken, oluşan enkaz apartmanın önünde düştü. Apartmanda yaşayan Yuliya Haritenko, Reuters'a yaptığı açıklamada "Enkaz altında insanlar çığlık atıyordu. Duyması çok zordu. Şok olduk. Üzerimizde ne varsa onlarla dışarı fırladık. Kedimiz hala apartmanda. Hayatta olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

BEŞ KİŞİ KAYIP

Ukrayna savcılığı saldırıda dört kişinin öldüğünü, sekiz kişinin yaralandığını ve beş kişinin kayıp olduğunu duyurdu. Kent konseyinden Anatoli Kurtev yaralılardan yedisinin hastaneye kaldırıldığını ve üçünün durumunun ağır olduğunu da belirtti.

ZELENSKİY SALDIRIYI KINADI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de saldırıyı kınadı. Zelenskiy Facebook hesabından yaptığı açıklamada "Terör devleti, halkımızın her gününü terör gününe çevirmek istiyor. Ama bizim topraklarımızda kötülük hüküm sürmeyecek. Tüm işgalcileri buradan çıkaracağız ve her şeyin hesabı mutlaka onlardan sorulacak" dedi.

UKRAYNA SINIRINDAKİ RUS KÖYÜNDE REHİN ALMA EYLEMİ

Öte yandan Rusya’nın Bryansk bölgesinde hemen Ukrayna sınırında yer alan bir köydeki dükkanda birkaç kişinin rehin alındığı açıklandı. Rusya acil durumlar servislerinin yetkilileri, Sputnik'e yaptığı açıklamada “İlk belirlemelere göre Lubeçane köyündeki bir dükkanda birkaç kişi rehin alınmış durumda” dedi. Sputnik'in haberine göre yetkililer altı kişinin rehin alındığını düşündüklerini söyledi.Bryansk Valisi Aleksandr Bogomaz, Lubeçane köyüne söz konusu baskının Ukraynalı bir sabotaj grubu tarafından düzenlendiğini savundu. Lubeçane'ye16 kilometre uzaklıktaki Suşanı köyüne de Ukraynalı sabotajcıların sızdığı duyuruldu. Lubeçane ve Suşanı köyleri Rusya’nın Bryansk bölgesinde hemen Ukrayna sınırında yer alıyor.

PESKOV: ETKİSİZ HALE GETİRİLMELERİ İÇİN GEREKENLER YAPILIYOR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Bryansk’taki olaylar hakkında FSB ve Savunma Bakanlığı yönetimi tarafından sürekli olarak bilgilendirildiğini kaydetti. Peskov, Bryansk bölgesindeki saldırılara ilişkin, “Burada teröristlerden söz ediyoruz, etkisiz hale getirilmeleri için gerekenler yapılıyor” dedi. Rusya Güvenlik Servisi (FSB) de Bryansk bölgesinde söz konusu baskınların gerçekleştiği yerlerde, ‘devlet sınırını ihlal eden Ukraynalı silahlı radikal milliyetçi grupları etkisiz hale getirmek için Savunma Bakanlığı güçleri ile beraber operasyon sürdürdükleri’ açıklamasını yaptı.

PUTİN: TERÖR EYLEMİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Dde ülkesinin Bryansk bölgesindeki silahlı saldırının "terör eylemi" olduğunu söyleyerek "Onlar, başarı elde edemeyecek, onları bastıracağız" dedi. Putin, çevrim içi katıldığı bir etkinlikte, Rusya'nın Bryansk bölgesinde Ukrayna'ya ait olduğu belirtilen "sabotaj gruplarının" düzenlediği silahlı saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bryansk bölgesindeki saldırıları "terör eylemi" olarak nitelendiren Putin, şöyle konuştu:

"Rus askerleri, Donbas'ta 8 yıl boyunca insanlara işkence eden ve onları öldüren, Moskova'da Darya Dugina'yı öldüren Naziler ile teröristlerden vatandaşlarımızı koruyor. Bunlar, bugün yine bir terör eylemini gerçekleştirdi, suç işledi, sınırdaki bölgemize girerek sivillere ateş açtı. Onlar, otomobilin sivillere ait olduğunu, bu arabada sivillerin ve çocukların olduğunu gördü ancak ateş açtı." Bu tür terör gruplarının, Rus halkının tarih hafızasını silmeyi ve gelenekler ile dilden mahrum etmeyi planladığını belirten Putin, "Eminim ki bunların sahipleri, bugün işlenen suçu hatırlamayacak bile. Ancak tekrar altını çizmek istiyorum: onlar başarı elde edemeyecek, onları bastıracağız" ifadelerini kullandı.

ZELENSKİY'NİN DANIŞMANI: KLASİK BİR KASITLI PROVOKASYON

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin danışmanı Mihaylo Podolyak ise sabotaj saldırısı haberlerinin "Rusya'nın provokasyonu" olduğunu öne sürdü. Podolyak " Rusya'daki Ukraynalı sabotaj grubu hakkındaki hikaye, klasik bir kasıtlı provokasyondur. Rusya başka bir ülkeye yapılan saldırıyı ve savaş yılından sonra artan yoksulluğu haklı çıkarmak için halkını korkutmak istiyor" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar