UNICEF: Refah'taki 600 bin çocuğun hayatı tehlikede, Fransa: İsrail'in sivilleri zorla yerinden etmesi savaş suçu

UNICEF: Refah'taki 600 bin çocuğun hayatı tehlikede, Fransa: İsrail'in sivilleri zorla yerinden etmesi savaş suçu
İsrail'in Refah'a kara harekatı öncesi tahliye emri vermesine Fransa 'savaş suçu' uyarısını yaparken, AB 'kabul edilemez' dedi. BM, kentte bulunan hayatı zaten mahvolmuş 600 binden fazla çocuğun hayatının tehlikede olduğunu belirtti.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze Şeridi'nde yerinden ettiği Filistinlilerin sığınmasıyla nüfusu 1.5 milyonu bulan, en güneyde, Mısır sınırındaki Refah'a kara harekatının habercisi olarak tahliye emri vermesine dünyadan tepki geldi.

BİDEN'DAN YİNE NETANYAHU'YA TELEFON

CNN'e konuşan ABD'li kaynaklar, Beyaz Saray'ın Refah'taki durumu yakından izlediğini, Başkan Joe Biden'ın bugün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile telefonda görüşeceğini söyledi. Biden yönetiminin önceki açıklamalarında Refah'a yapılacak herhangi bir kara saldırısına potansiyel insani etkileri nedeniyle son derece şüpheci bakıldığı belirtilmişti.

FRANSA: KESİNKES KARŞIYIZ

Fransa Dışişleri Bakanlığı "Fransa, İsrail'in aşırı sıkıntılı durumdaki 1.3 milyondan fazla insanın sığındığı Refah'a yönelik saldırısına kesinkes karşı çıktığını yinelemektedir" açıklamasını yaptı. "Sivil halkın zorla yerinden edilmesinin uluslararası hukuka göre savaş suçu teşkil ettiğine" dikkat çekilen açıklamada, ateşkes ve esir takası anlaşmasına yönelik çağrılar tekrarlandı.

MACRON'DAN DA TELEFON DİPLOMASİSİ

Elysee Sarayından yapılan açıklamada da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un dün telefonda görüştüğü İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya İsrail'in Refah'a kara harekatına şiddetle karşı çıktıklarını ve derhal Gazze'ye insani yardımların tam erişimine izin verilmesini istediklerini ilettiği belirtildi.

'AB, DAHA FAZLA SAVAŞ VE KITLIĞA KARŞI HAREKETE GEÇMELİ'

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "İsrail'in Refah'taki sivillere tahliye emri en kötüsünün habercisi: Daha fazla savaş ve kıtlık. Bu kabul edilemez... AB, Uluslararası Toplumla birlikte bu tür bir senaryoyu önlemek için harekete geçebilir ve harekete geçmelidir" paylaşımını yaptı.

UNRWA: KITLIĞI TERSİNE ÇEVİRMEK DAHA DA ZORLAŞACAK

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu (UNRWA) Başkanı Philippe Lazzarini, "İsrail'in askeri saldırısı, Gazze'deki halk için zaten dayanılmaz olan trajediye yeni bir boyut katacak. Zaten ortaya çıkan insan yapımı kıtlığın yayılmasını tersine çevirmek daha da zorlaşacak. İhtiyacımız olan, yeni zorla yerinden etme ve bitmek bilmeyen acı endişesi değil, ateşkes" paylaşımını yaptı.

UNICEF: GİDECEK GÜVENLİ HİÇBİR YERİ OLMAYAN ÇOCUKLAR KENTİ

BM'nin çocuk kurumu UNICEF'in Genel Direktörü Catherine Russell, "Refah artık Gazze'de gidecek güvenli hiçbir yeri olmayan çocukların kenti" uyarısını yaptı. Refah'a kara harekatının kentteki 600 binden fazla savunmasız çocuk için korkunç sonuçları olacağını vurgulayan açıklamada, "fiziksel ve zihinsel durumları zaten zayıflamış durumdaki çocukların, büyük çaplı askeri operasyonların başlaması halinde, sadece şiddet nedeniyle değil, aynı zamanda kaos ve panik riskiyle de karşı karşıya kalacağı" belirtildi.

'AÇ, HASTA, YARALI YÜZ BİNLERCE ÇOCUK'

Çoğunun birden fazla kez yerlerinden edildiğini ve Refah'ta çadırlarda ya da gayriresmi ve istikrarsız barınaklarda hayatta kalmaya çalıştığına, yüz binlerce çocuğun yaralı, hasta, yetersiz beslenmiş, travmatize olmuş ve engelli şekilde yaşamlarını sürdürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'nın 7 Ekim'den beri İsrail saldırılarında 14 binden fazla çocuğun öldürüldüğü verisine atıfla "çocukların orantısız şekilde öldürüldüğü ve yaralandığı" aktarıldı.

OXFAM: GÜVENLİ TAHLİYE İDDİASININ İNANDIRICILIĞI YOK

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın paylaşımında, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Sally Abi Khalil, İsrail'in 7 aydır "güvenli bölge", "tahliye yolu" ilan ettiği yerler dahil her yerde sivilleri ve yardım görevlilerini kasıtlı ve sistematik olarak hedef aldığını hatırlatarak "Artık sivillerin güvenli şekilde tahliye edilebileceği yönündeki iddialar inandırıcılığını yitirmiştir" dedi.

'İSRAİL'E İZİN VERİLMESİ AKIL ALMAZ BİR ŞEY'

Abi Khalil, "Bir hükümetin insani felakete ilişkin tüm uyarıları tam bir cezasızlıkla görmezden gelmesine ve insan hayatını, uluslararası hukuku, Uluslararası Adalet Divanı'nın soykırımı önleme kararını hiçe sayarak tüyler ürpertici bir şekilde ilerlemeye devam etmesine izin verilmesi akıl almaz bir şey" vurgusunu yaptı.

"Zaten Gazze içinde pek çok kez kaçmak zorunda kalan insanlar şimdi yeniden oradan oraya gitmeye zorlanırken, Refah'taki korku elle tutulur somutlukta" diyen Oxfam yöneticisi, "İsrail'in Refah'a yönelik kara harekatına izin verilemez" vurgusuyla "güçlü ulusları" göreve çağırdı.

'ARTIK TAHLİYE OLAMAZ'

Oxfam, bugünkü gelişmeler bağlamında 3 Mayıs'ta yaptığı açıklamayı da yeniden paylaştı: "Refah'a yapılacak askeri saldırı felaket olacak. Aralarında en az yarım milyon çocuğun da bulunduğu yaklaşık 1.3 milyon insan şu anda Gazze'deki bu küçük şehre sıkışmış durumda. Artık 'tahliye' olamaz. Gidecek güvenli yer yok." (CNN, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar