Uydu görüntüleri yayımlandı: Kırım'daki Rus üssünde ağır hasar var

Uydu görüntüleri yayımlandı: Kırım'daki Rus üssünde ağır hasar var
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ağustos 2022 14:39
A+ A-
Görüntüler askeri hava üssündeki hasarın, Rusya'nın açıkladığı gibi cephanelikteki bir patlama sonucu değil bir saldırı sebebiyle meydan geldiği ihtimalini güçlendirdi.

Kırım'ın Novofedorivka bölgesinde Rusya'nın kontrolündeki Saki askeri üssünde ağır hasar oluştuğunu gösteren uydu görüntüleri yayımlandı.

Guardian'ın haberine göre ABD merkezli Planet Labs adlı özel şirketin çektiği 10 Ağustos tarihli fotoğrafta, en az 8 Rus savaş uçağının zarar gördüğü ayrıca üs içindeki yolların ve araçların ağır hasar aldığı görülüyor.

Rusya, salı günü üste yaşanan patlamada 1 kişinin öldüğünü, 13 kişinin yralandığını açıklamış ancak herhangi bir uçağının zarar görmediğini iddia etmişti.

Kiev yönetimi saldırının sorumluluğunu resmi olarak üstlenmese de Ukrayna Hava Kuvvetleri çarşamba günkü açıklamasında Saki üssünde park halindeki en az 9 Rus savaş uçağının imha olduğunu öne sürmüştü. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy  ise çarşamba günkü açıklamasında Saki'deki patlmadan bahsederek " İşgalciler sadece bir günde 10 savaş uçağını kaybetti, 9'u Kırım'da biri ise Zaporijya yönünde. Kırım özgürlüğüne kavuşmadan savaş bitmeyecek." demişti

Kırım'daki Saki hava üssünde Rusya'ya ait Su-30M savaş uçakları, Su-24 bombardıman uçakları ve  Il-76 nakliye uçakları bulunuyor.

Kırım, Rusya tarafından 20014'te ilhak edilmişti. Ukraynalı güçlerin Saki hava üssündeki saldırılardan sorumlu olması halinde, bu olay Kırım'ın  ilhakından bu yana yarımadadaki Rus askeri alanlarına yönelik ilk saldırı olacak.

 

İlgili Haberler