WHO: Maymun çiçeği Avrupa’da tamamen ortadan kalkabilir

WHO: Maymun çiçeği Avrupa’da tamamen ortadan kalkabilir
Yayınlanma:
A+ A-
WHO, şimdiye kadar 90'ın üzerinde ülkede görülen ve 44 binin üzerinde vaka tespit edilen maymun çiçeği virüsünün Avrupa’da sonlanabileceğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa’da maymun çiçeği vakalarının ortadan kalkabileceğini açıkladı.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan WHO Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, kıtada maymun çiçeği vakalarının azaldığını belirterek, bu hastalığın tamamen ortadan kalkmasının mümkün olduğunu ifade etti. Kluge, "Avrupa bölgesinde maymun çiçeği hastalığının insandan insana sürekli bulaşmasını ortadan kaldırabileceğimize inanıyoruz. Bu yolda ilerlemek için çabalarımızı acilen hızlandırmamız gerekiyor" dedi.

Euronews’in haberine göre maymun çiçeği uzmanlarından Catherine Smallwood, yine aynı basın toplantısında yaptığı açıklamada, erken teşhisle birlikte hastaların kendilerini erkenden tecrit etmesinin hastalığını düşüşünde önemli rol oynadığını ifade etti. Catherine Smallwood, özellikle erkek eşcinsellerin hastalığın yarattığı riskle ilgili olarak eskiye oranla çok fazla bilgilendirildiklerini sözlerine ekledi.

WHO uzmanlarına göre, Fransa, Almanya, Portekiz, İspanya ve İngiltere de dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde vakaların başlangıcında haftalık olarak sürekli bir düşüş görülüyor.

WHO internet sitesinde 25 Ağustos’ta yayınlanan Maymun Çiçeği Salgını Durum Raporu'nda küresel alanda vaka artış oranının 4 hafta üst üste yükseldikten sonra 15-21 Ağustos'ta ilk defa düşüşe geçtiği, bu zaman aralığında bir önceki haftaya göre vaka artışlarının yüzde 21 azaldığı bilgisi paylaşılmıştı.

Bir önceki haftada dünya genelinde 7 bin 477 maymun çiçeği vakası görülürken 15-21 Ağustos'ta haftalık vakaların 5 bin 907'ye gerilediği bildirilmişti.

Maymun çiçeği virüsü şimdiye kadar 90'ın üzerinde ülkede görülürken 44 binin üzerinde vaka tespit edildi.