WSJ, Hamas'ın Gazze lideri Sinvar'ın mesajlarından 'alıntı yaptı': Öldürülen siviller 'gerekli fedakarlıklardır'

WSJ, Hamas'ın Gazze lideri Sinvar'ın mesajlarından 'alıntı yaptı': Öldürülen siviller 'gerekli fedakarlıklardır'
İsrail'in 9 aydır sürdürdüğü Gazze Savaşı'nda 37 binden fazla Filistinli öldürülürken, WSJ, ulaştığını iddia ettiği Hamas'ın Gazze lideri Sinvar'ın mesajlarından 'sivil can kayıpları gerekli fedakarlıklardır' sözünü alıntıladı.

Artı Gerçek - ABD'nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Hamas'ın Gazze lideri Yahya Sinvar'ın esir takası-ateşkes müzakerelerinden sorumlu Hamas yetkililerine gönderdiği mesajlara ulaştığını iddia etti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı Gazze planını İsrail ile Hamas'ın kabul etmesi için baskının artırdığı dönemde yayımlanan haberde, alıntılanan mesajların Sinvar tarafından Hamas siyasi yetkililerinin yanısıra arabuluculara da gönderildiği ve çeşitli kişiler tarafından WSJ ile paylaşıldığı söylendi.

7 Ekim'de Hamas'ın düzenlediği Aksa Tufanı Operasyonu'na karşı İsrail'in Gazze Savaşı başlatmasından beri örgütün Gazze liderinin gönderdiği mesajlarda "sivil kanı dökülmesinin gerekliliğini" dile getirdiğini öne süren habere göre Sinvar, Gazze'de öldürülen Filistinlilerden "gerekli fedakarlıklar" diye söz etti.

'CEZAYİR BAĞIMSIZLIK SAVAŞI'NDAKİ GİBİ'

WSJ'ye göre Katar'daki Hamas siyasi liderlerine gönderildiği söylenen böyle bir mesajda, Cezayir Bağımsızlık Savaşı'nda görülenlere benzer kitlesel sivil can kayıplarının "gerekli fedakarlıklar" olduğu belirtiliyor.

HANİYE'NİN OĞULLARININ ÖLDÜRÜLMESİ: 'HAYAT AŞILAYACAK'

Buna göre Sinvar, İsrail'in Gazze'deki bir hava saldırısında üç oğlu öldürülen Katar'daki Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'ye yazdığı taziye mektubunda, onların ölümlerinin "bu milletin damarlarına hayat aşılayacağını, şan ve şerefe yükselmesini teşvik edeceğini" dile getirdi.

'SAVAŞ SONRASI PLANLARIYLA İLGİLİ PAZARLIKLARI ELEŞTİRDİ'

Sinvar, mesajlarında, Hamas'ın siyasi liderlerinin Gazze Savaşı sonrası planlarıyla ilgili müzakerelere girişmelerine yönelik eleştiriler de yer aldı. Buna göre Hamas'ın Gazze lideri, "Savaşçılar ayakta olduğu ve savaşı kaybetmediğimiz sürece bu tür temaslar derhal sonlandırılmalıdır. Aylarca savaşmaya devam edecek kapasiteye sahibiz" dedi.

Bugün İsrail'in Gazze Savaşı 249. gününe girerken, dün Hamas'ın Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 40 Filistinlinin daha öldürülmesi, 218 Filistinlinin daha yaralanmasıyla toplam can kaybının en az 37 bin 124'e, toplam yaralı sayısının 84 bin 712'ye yükseldiğini duyurdu. (Times of Israel, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar