Katar'da koşer tartışmaları: Soğuk koşer sandviçlerinin başında İstanbullu haham var

Katar'da koşer tartışmaları: Soğuk koşer sandviçlerinin başında İstanbullu haham var
Yayınlanma:
A+ A-
Yahudi örgütleri Katar'ın Dünya Kupası'nda sıcak koşer yemeği satılması ve Yahudilere dini ibadet için alan ayrılması sözlerinin tutulmadığını açıkladı. Doha'da şu anda yönetiminde İstanbul'dan bir hahamın olduğu soğuk koşer sandviçler satılıyor.

Artı Gerçek- Yahudi örgütleri 2022 FIFA Dünya Kupası'nın ev sahibi Katar'ı pişmiş koşer gıdaların turnuvada satılacağı ve turnuvayı izlemeye gelen Yahudilerin dini ibadetlerini yerine getirebileceği alanların sağlanacağı yönündeki sözlerini tutmamakla suçladı.

İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesine konuşan Yahudi örgütleri kaynakları Katar'ın Yahudilere dini ibadet alanları sağlama sözünü "güvenliği sağlayamayacakları" gerekçesiyle tutmadıklarını ve tamamen yasakladıklarını söyledi.

Gazeteye konuşan bir temsilci "Maçları izlemeye gelen dindar Yahudilerin bir ibadet yeri olması için bize ibadet yerleri oluşturmamıza izin verileceği sözü verildi. Ancak kısa süre önce Yahudilerin ibadet yerlerini güvence altına alamadıkları için yasakladıkları söylendi" dedi.

'YALNIZCA SOĞUK YAHUDİ SİMİDİ SANDVİÇİ SATMALARINA İZİN VERİLİYOR'

İsrail ve dünya genelinden yaklaşık 10 bin dindar Yahudi'nin Doha'ya ulaşmasının beklendiğini söyleyen Yahudi örgütleri temsilcileri ayrıca pişmiş koşer gıdalara izin verilmediğini ancak sadece soğuk koşer gıdaların satıldığını da aktardı.

Kaynaklar "Yahudilere koşer et de dahil olmak üzere koşer yiyecekler pişirebileceklerine söz verildi, ancak şu anda yalnızca soğuk Yahudi simidi (Bagel) sandviçi satmalarına izin veriliyor" dedi.

Gazeteye konuşan bir başka kaynak "Koşer yemek yok, Şabat yemekleri ve halka açık dualar yok. Katarlılar "dini spordan ayıracaklarını söylemişti", peki büyük Katar nasıl oluyor da Yahudi inananları nasıl güvence altına alacağını bilmiyor?" ifadelerini kullandı.

SOĞUK KOŞER SANDVİÇLER İSTANBUL AŞKENAZ HAHAMINA EMANET

Gazeteye bilgi veren Müslüman dünyasında etkili bir Yahudi figürü olan New York'tan Haham Marc Schneier, İstanbul Aşkenaz Hahamı ile birlikte, turnuvanın açılış maçına tam zamanında Katar'da ilk koşer mutfağının açılacağını duyurmuştu.

Küresel bir merkez olan New York merkezli Etnik Anlayış Vakfı'nın başkanı olan Schneier, "FIFA Dünya Kupası, insanları bir araya getirmek, farklı uluslar, kültürler ve inançlarla etkileşim kurmak ve herkesin dahil edildiğini ve hoş karşılandığını hissettirmekle ilgilidir" dedi.

Gazetenin aktardığına göre Doha'daki Koşer mutfağı şu anda İslam Devletlerindeki Hahamlar Birliği başkanı İstanbul Aşkenaz Hahamı Mendy Chitrik ve oğlu Haham Eliyahu Chitrik'in gözetimi altında

Bu mutfakta şu anda sadece Şabat için bir çeşit ekmek olan "challah" ve humus, sebze ve somon fümeli bagel sandviçler satacak.

Chitrik sıcak koşer yemek ya da koşer etin satılmasının ancak maçlarda büyük bir Yahudi grubu olması durumunda mümkün olacağını söyledi.

İstanbul Aşkenaz Hahamı Chitrik Katar'ın sıcak koşer yemeğini ve halka açık Yahudi dualarını yasakladığı iddiası hakkındaysa yorum yapmaktan kaçındı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar