Katar'daki Dünya Kupası'nda gökkuşağı tişörtüne gözaltı

Katar'daki Dünya Kupası'nda gökkuşağı tişörtüne gözaltı
Yayınlanma:
A+ A-
2022 FIFA Dünya Kupası’nın düzenlendiği Katar’da, gökkuşağı desenli bir tişört giyen ünlü spor yorumcusu Grant Wahl yarım saat gözaltında tutuldu. Katarlı bir akademisyenin gözaltı kararından gurur duyduğunu söylemesi sosyal medyada viral oldu.

Artı Gerçek - Eşcinselliğin yasak olduğu Katar'da, 2022 FIFA Dünya Kupası'nı izlemeye giden tanınmış Amerikalı spor gazetecisi Grant Wahl gökkuşağı tişörtü giydiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Wahl yetkililere tepki gösterirken, Katarlı bir akademisyenin "Bir Katarlı olarak olanlardan gurur duyuyorum" ifadelerini kullandığı paylaşım da viral oldu.

Dünya Kupası'nda oynayacak Avrupa takımlarının eşcinsellerin haklarına dikkat çekmek için 'One Love' kol bandı takmaktan vazgeçmesi sonrasında yaşanan olayda, Sports Illustrated dergisinin kıdemli yazarlarından olan, Fox Sports'ta muhabirlik, CBS Sports'ta yorumculuk yapan Grant Wahl, etrafı gökkuşağı ile çevrilmiş, ortasında futbol topu bulunan tişörtü nedeniyle gözaltına alındı.

'25 DAKİKA GÖZALTINDA KALDIM'

Wahl, Twitter hesabından peş peşe yaptığı paylaşımlarda tişörtü nedeniyle güvenlik görevlisi tarafından ABD-Galler maçı için stadyuma girmesine izin verilmediğini, gömleğini değiştirmesinin istendiğini belirtti. Amerikalı gazeteci, bu paylaşımı sonrasında da yaklaşık 25 dakika boyunca gözaltında tutulduğunu, sonuç olarak tişörtü ile medya merkezine girmesine izin verildiğini söyledi.

KATARLI AKADEMİSYEN 'GURUR' DUYDU

Beckham Deneyi (2009) kitabıyla New York Times’ın en çok satanlar listesine de giren spor yorumcusunun paylaşımına çok sayıda çarpıcı yorum yapıldı. Bu yorumların en dikkat çekenlerinden birini ise Katar Üniversitesi İbn Haldon Beşeri ve Sosyal Bilimler Merkezi Direktörü Dr. Nayef Nahar Al-Shammari yaptı.

image-136812-ar-001.jpg

Al-Shammari, "Bir Katarlı olarak olanlardan gurur duyuyorum. Batılılar değerlerinin evrensel olmadığını ne zaman anlayacak bilmiyorum. Eşit derecede saygı gösterilmesi gereken farklı değerlere sahip başka kültürler de vardır. Unutmayalım ki Batı insanlığın sözcüsü değildir.”

'İNSAN HAKLARI BİR GÖRÜŞ AYRILIĞI DEĞİLDİR'

Shammari'nin bu sözleri "İnsan hakları sadece bir görüş ayrılığı değildir" ve "İslami değerler de evrensel değildir" gibi tepkiler aldı.

'GELENEK VE GÖRENEK'

Grant Wahl’ın paylaşımına karşı tepkiler de eksik olmadı, birçok kişi Amerikalı gazeteciyi başka kültürlere saygı duymadığı gerekçesiyle eleştirdi. ABD'li emekli bir denizci, şu mesajı paylaştı: "Donanmada 26 yıl geçirdim ve dünyanın bir çok yerini görecek kadar şanslıydım. Burada 1. kural ziyaret ettiğiniz ülkenin gelenek ve göreneklerine uymanızdır. Kabul etmek zorunda değilsin ama uymak zorundasın. Beğenmiyorsanız gitmezsiniz. Bunun bir 'şey' olduğunu biliyorsunuz."

Wahl ise sonraki paylaşımlarında "Ben iyiyim ama bu gereksiz bir sıkıntıydı. Medya merkezindeyim, hâlâ tişörtümü giyiyorum. Yaklaşık yarım saat gözaltında tutuldum. Gidin eşcinseller???” dedi.

Amerikalı gazeteci, neler yaşadığını ise “Katar Dünya Kupası güvenliği beni LGBTQ haklarını destekleyen bir tişört giydiğim için 25 dakika gözaltına aldığında, telefonumu zorla aldığında ve öfkeyle stadyuma girmek istiyorsam tişörtümü çıkarmam gerektiğini söylediklerinde ne oldu? (Reddettim.)” mesajını, olayın hikayesini kaleme aldığı yazının linkiyle birlikte paylaştı.

DW: BİZİM YORUMCUMUZ STADYUMA GİRDİ

Öte yandan, Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle'nin resmi hesabından, durumun anlatıldığı gibi olmadığını ima eden, başka yorumcuların rahatlıkla gökkuşağı desenli tişörtler giyinebildiklerini, bunun bir örneğinin de DW spor yorumcusu Alman Claudia Naumann olduğunu gösteren bir mesaj paylaşıldı.

Daha sonra Wahl, FIFA ile yaptığı yazışmanın konuya ilişkin kısmını paylaştı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar