Yunanistan'da Miçotakis dönemi

Yunanistan'da Miçotakis dönemi
Yunanistan'daki erken seçimde Çipras dönemi sona erdi. Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi hareketi tek başına iktidar olacak sonucu elde etti.

Yunanistan'da halk Aleksis Çipras’ın Avrupa Parlamentosu seçimleri ve yerel seçimlerde aldığı yenilgi sonrası istifa etmesinin ardından gerçekleştirilen erken seçimler için sandık başına gitti.

Yaklaşık 10 milyon seçmenin bulunduğu ülkede, saat 07.00'de başlayan oy kullanma işlemi 19.00'd sona erdi.

Toplam 59 seçim bölgesinde kurulan 21 bin 478 sandıkta oy kullanma işleminin ardından  oy sayımlatına başlandı.

Yeni hükümet ve milletvekillerinin belirlneceği seçimlerin kesin olmayan sonuçlara göre oyoranının 38 ila 42 arasında olması beklenen Miçotakis'in partisi Yeni Demokrasi (ND), seçimi iktidardaki rakibi Aleksis Çipras liderliğindeki SYRIZA'nın 11,5 puan önünde tamamlayarak tek başına hükümet kurma yetkisi adı.

Eski başbakan Aleksis Çipras’ın liderliğindeki SYRIZA,  ana muhalefet oldu.

YENİ DEMOKRASİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLDU

2015’te ekonomik krizin, milyarlarca euroluk borcun ve tasarruf yükünün yarattığı boğucu ortamda iktidara gelen solcu Aleksis Çipras ve partisi SYRIZA’nın, yine ekonomi politikaları yüzünden seçimleri kaybetmesi bekleniyordu. Krizin sorumlusu gösterilen ama Kiriakos Miçotakis liderliğinde küllerinden doğan Yeni Demokrasi ise seçimlerin favorisiydi.

2016’dan bu yana Yeni Demokrasi’nin lideri olan 51 yaşındaki Kiriakos Miçotakis,  1990 -1993 yılları arasında başbakanlık yapan Konstantinos Miçotakis'in oğlu. Baba Miçotakis, görev yaptığı dönemde yakınlarını kayırma suçlamalarıyla istifa etmek zorunda kalmıştı.

 


DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU KUTLADI

Yeni başbakan Kiriakos Miçotakis'e Türkiye hükümetinden ilk mesaj Dışiileri Bakanı Çavuşoğlu'ndan verildi. Twitter üzerinden yayınladığı mesajda Yeni Demokrasi lideri Kriakos Mitsotakis’i kutlayan Çavuşoğlu, onun liderliğinde Türk-Yunan halkları arasındaki dostluğun ve ikili ilişkilerin dahada güçleneceğine inandığını ifade etti.

EDOĞAN TELEFONLA TEBRİK ETTİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin galibi merkez sağ partisiYeni Demokrasi'nin lideri Kiriakos Miçotakis'i telefonla aradı. Erdoğan görüşmede, Miçotakis'i tebrik ederek, sonuçların Türkiye-Yunanistan ilişkileri ve bölge için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Erdoğan’a teşekkür eden Miçotakis, Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin, her iki halkın yararına ve uluslararası hukuka saygı ve diyalog temelinde canlanmasını sabırsızlıkla beklediğini dile getirdi.

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar