Yunanistan'da seçim: Miçotakis tek başına iktidar

Yunanistan'da seçim: Miçotakis tek başına iktidar
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan'da koalisyonun kurulamaması üzerine yeniden yapılan seçimlerin galibi de Yeni Demokrasi lideri Kiryakos Miçotakis oldu. Miçotakis, halkın refah seviyesini artırma sözü verirken SYRIZA ve PASOK meclise giren aşırı sağ partilere dikkati çekti.

Artı Gerçek - Yunanistan'da dün yeniden yapılan genel seçimlerde parlamentoda çoğunluğu elde eden Yeni Demokrasi Partisi'nin Lideri Kiryakos Miçotakis seçmenlerine "refah seviyesini artırma" sözü verdi. Seçim zaferini kutlamak üzere parti binası önünde toplanan seçmenlerine seslenen Miçotakis, partisine gösterilen güven için teşekkür ederek "Asla mucize sözü vermiyorum ancak size ulusal sorumluluğuma, planlama, sadakat ve çok çalışmayla bağlı kalacağımı kesin bir dille söylüyorum" dedi. Yeni iktidar döneminde hedeflerinin yüksek olacağını belirten Miçotakis, maaşları artırıp sosyal adaleti sağlamak için çalışacağını ifade etti. Yeni Demokrasi lideri, "Yarından itibaren refah seviyesi daha yüksek, herkes için daha çok adalet olan bir vatan, daha güçlü bir Yunanistan için çalışmak üzere kolları tekrar sıvıyorum" diye konuştu.

SYRIZA VE PASOK MECLİSE GİREN AŞIRI SAĞ PARTİLERE DİKKATİ ÇEKTİ

Seçimde ana muhalefetteki pozisyonunu devem ettiren Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras, "Partisinin ana muhalefette kalmaya devam etmesine rağmen büyük bir yenilgi yaşadığını" söyledi. Çipras, parti kadrolarında tepeden tırnağa değişim gerektiğini belirterek "Kendisinin de parti üyelerinin demokratik değerlendirme sürecine dahil olacağını" söyledi.

Seçim sonucunun toplum ve demokrasi için olumsuz olduğunu ifade eden Çipras, "Meclise biri faşist gruplarla bağlantılı aşırı sağcı üç partinin girmesi, sağdaki Miçotakis'in mecliste çoğunluğa sahip olması ile birleşince olumsuz bir sonuç oluşturmaktadır" diye konuştu.

Bu tablonun sorumlusunun seçim öncesi tartışmalara hassas ulusal meseleleri taşıyan Yeni Demokrasi olduğunu belirten Çipras, ırkçı Altın Şafak Partisi'nin eski milletvekili İlias Kasidiaris'in partisinin seçimlere katılmasını önlemeye yönelik yasal düzenlemenin de tepki olarak aşırı sağın güçlenmesine neden olduğunu vurguladı. Panhelenik Sosyalist Hareketin (PASOK) Lideri Nikos Andrulakis ise partisinin oy oranını artırdığını, öte yandan aşırı sağcı partilerin yükselişinin de bir tehlike olduğunu belirtti.

YUNAN ÇÖZÜMÜ PARTİSİ ANKETLERİ ELEŞTİRDİ

Siyasi yelpazenin sağında bulunan milliyetçi Yunan Çözümü Partisi Lideri Kiryakos Velopulos, partisini meclis dışında gösteren seçim öncesi anketleri eleştirerek, "Ne kadar güçlü olduğumuzu göstermek için mecliste elimizden geleni yapacağız. Yunanistan ve Yunanlar için milliyetçi, toplumcu, halkçı, Helenik mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

ESKİ ALTIN ŞAFAK MİLLETVEKİLİNDEN TEŞEKKÜR

Seçime katılmasına Yunan yargısınca izin verilmeyen ırkçı Altın Şafak Partisi'nin eski milletvekili İlias Kasidiaris'in desteğini açıkladığı Spartalılar Partisi'nin Lideri Vasilis Stingas, Kasidiaris'e kendilerine gösterdiği destek için teşekkür etti. Stingas, Kasidiaris'in desteği için "Bu sonuca ulaşmamız için gerekli gücü bize verdi" dedi.

'HELENİZMİN ZAFERİ İÇİN SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Milliyetçi ve muhafazakar Zafer Partisi'nin lideri Dimitris Naçyos ise "Tanrı korkusuyla, Helenizmin zaferi için savaşımıza devam edeceğiz" dedi.

DİĞER SOL PARTİLER SONUÇLARDAN MEMNUN

Özgürlük Seyri Partisi Lideri Zoi Konstantopulu, meclisteki tek kadın parti lideri olduğuna işaret ederek sert bir muhalefet sürdüreceklerini belirtti. Yunanistan Komünist Partisi Lideri Dimitris Kuçumbas da partisinin dinamik bir yükseliş sergilediğini belirtti.

RESMİ OLMAYAN SONUÇLARA GÖRE MİÇOTAKİS TEK BAŞINA İKTİDAR

İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı verilerde, sandıkların yüzde 97,75'inin açıldığı resmi olmayan sonuçlara göre Yeni Demokrasi Partisi yüzde 40,56 oy oranı ile 300 sandalyeli meclise 158 milletvekili göndermeye hak kazandı. Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 17,83 oyla 47 sandalyenin sahibi olarak ana muhalefete yerleşti. PASOK-KINAL ittifakı yüzde 11,86 oy oranı ile 32, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 7,67 oy oranı ile 20, Yunan Çözümü Partisi yüzde 4,45 oy oranı ile 12, Zafer Partisi yüzde 3,70 oy oranı ile 10, Özgürlük Seyri Partisi yüzde 3,17 oy oranıyla 8 sandalyenin sahibi oldu.

Seçime katılmasına Yunan yargısınca izin verilmeyen eski Altın Şafak Milletvekili İlias Kasidiaris'in desteğini açıkladığı Spartalılar Partisi ise yüzde 4,68 oy oranıyla meclise 13 milletvekili sokmayı başardı.

Katılımın yaklaşık yüzde 53 olduğu seçimlerin resmi olmayan mevcut sonuçlarına göre, Yeni Demokrasi tek başına iktidara gelmek için gereken 151 sandalye sayısını aşmış oldu. Ülkede 21 Mayıs'ta düzenlenen genel seçimlerde hükümetin kurulamaması üzerine seçmenler, dün ikinci kez sandık başına gitmişti.

YENİ SEÇİM SİSTEMİ TEK PARTİ İKTİDARINI GETİRDİ

Ülkede bu yıl ilk kez uygulanan seçim sistemine göre, sandıktan çıkan sonuçların herhangi bir partinin tek başına iktidar olmasına izin vermemesi hâlinde, koalisyon için görüşmelerin yapılmasını öngörüyor. Koalisyon için uzlaşıya varılamaması hâlinde ise seçmenler için ikinci kez sandık kuruluyor.

Sandığa ikinci kez gidildiğinde, birinci olan partiye en az yüzde 25 oy almak kaydıyla 300 sandalyelik parlamentoda fazladan 20 sandalye veriliyor. Oy oranı yüzde 25'i her yüzde 0,5 oranında aştığında fazladan sandalye sayısı da bir artıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar