Zambiya'da yol kenarında 27 göçmenin cesedi bulundu

Zambiya'da yol kenarında 27 göçmenin cesedi bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Afrika ülkesi Zambiya'da "açlık ve havasızlıktan" öldüğü sanılan 27 Etiyopyalı göçmenin cesedi yol kenarına atılmış halde bulundu. Yetkililer göçmenlerin konuldukları araçta boğularak öldüklerinden şüpheleniyor.

Artı Gerçek- Afrika ülkesi Zambiya'nın başkenti Lusaka dışında, yol kenarında terk edilmiş olarak 27 göçmenin cesedi bulundu.

Reuters'ın haberine göre polis yetkilileri tamamı Etiyopyalı olduğu sanılan göçmenlerin "havasızlıktan ve açlıktan" öldüğünden şüphelenildiğini ve kimliği belirsiz kişilerce yol kenarına atıldığını duyurdu.

Polis sözcüsü Danny Mwale de BBC'ye yaptığı açıklamada göçmenlerin konulduğu araçta havasızlıktan öldüklerini düşündüklerini söyledi.

Kesin ölüm sebeplerinin belirlenmesi için cesetler morga gönderilirken nefes almakta zorluk çeken bir göçmenin canlı bulunduğu ve tedavi altına alındığı aktarıldı.Ön bulgulara göre ölenlerin tamamı erkek ve 20 ile 38 yaşlarında

Polis sözcüsü Danny Mwale, "Polis ve diğer güvenlik birimleri konuyla ilgili soruşturma başlattı" dedi.

Etiyopyalı göçmenler sıklıkla Güney Afrika gibi daha zengin ülkelere göç ediyor. Zambiya da bu göç yolu üzerindeki geçiş ülkelerinden.

Komşu ülke Malavi'de de yetkililer ekim ayında 25 Etiyopyalı göçmenin gömüldüğü bir toplu mezar bulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar