AKP'li Akbaşoğlu: EYT için mevcut üç şarttan birini kaldırıyoruz

AKP'li Akbaşoğlu: EYT için mevcut üç şarttan birini kaldırıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
EYT yasa teklifine yönelik eleştirilere yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu "AKP'den önce çıkan kanun üç şart getirmişti. Biz bu üç şarttan, yaş şartını kaldırıyoruz" dedi. Akbaşoğlu, diğer iki şarta dokunmayacaklarını ifade etti.

Artı Gerçek - AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün kabul edilen EYT düzenlemesini içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Teklifi salı günü TBMM Genel Kuruluna getirmeyi ve aynı gün yasalaştırmayı öngördüklerini ifade eden Akbaşoğlu, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başvuruların yapabileceğini belirtti. Yürürlüğe girecek yasada, 8 Eylül 1999 öncesinde olduğu gibi 5 bin prim günüyle emeklilik hakkı olmayacağını, mevcut düzenlemede yer alan 5 bin 975 bin güne kadar kademeli prim şartının aranacağını ifade etti. Kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl şartı çalışma şartı da devam edecek.

'e-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU DAHA RAHAT'

Başvurularda e-Devlet'in tercih edilmesinin hem başvuranlar hem Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) için rahatlık verici olacağını dile getiren Akbaşoğlu "Arzu eden SGK'ye bizzat gidip başvuru yapabileceği gibi posta yoluyla da başvuru yapabilme imkanı söz konusu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız bunu kamuoyuna duyuracaktır. Bunun teknik altyapı çalışması da yapıldı" dedi.

'1 MART'TAN İTİBAREN MAAŞA HAK KAZANACAKLAR'

Yürürlükteki mevzuata göre, EYT'lilerin, hangi ay müracaat ettilerse takip eden ay başından itibaren emeklilik maaşını almaya hak kazandığına değinen Akbaşoğlu, "EYT'liler 1 Mart'tan itibaren emeklilik maaşını almaya hak kazanabilecekler" açıklamasını yaptı.

Erdoğan'ın çizdiği çerçeveyi kanun teklifine dönüştürdüklerini vurgulayan Akbaşoğlu "Mevcut olan üç şarttan yaş şartını kaldırdık. Zaten EYT platformlarının taleplerinin ana odak noktası buydu. Bunun yanında tabii başka başlıklar altında farklı taleplerde bulunan toplumsal kesimler de söz konusu oldu. Onlara çözüm bulmak da her zaman bizler tarafından ortaya koyulmuştur. Bundan sonra sırasıyla bütün sorunlarla ilgili değerlendirmelerimizi yapacağız" diye konuştu.

'3-5 SENE SONRA BU YASADAN YARARLANABİLME HAKLARINI GETİRİYORUZ'

EYT yasasının kademeli prim şartı ve kısmi emeklilik hakkı olmadan getirilmesine yönelik eleştirilere de yanıt veren Akbaşoğlu, şunları söyledi: "Yeni, ilave şart getirmiyoruz, daha önceden var olan üç şarttan yaş şartını tamamen kaldırıyoruz. Şart ilave etmiyoruz, tam tersine yaş şartını kaldırıyoruz. Teklifimizle kademeli prim sistemi getirildiği şeklindeki söylem yalan, iftira. AK Parti'den önce çıkan kanun üç şart getirmişti; sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş şartı. Biz bu üç şarttan yaş şartını ortadan kaldırarak 2 milyon 250 bin insanımızın 2023 içinde emekli olabilmek hakkını getiriyoruz. Sigortalılık süresini 9 Eylül 1999'dan öncesine taşıyabilen bütün kardeşlerimizin, çalışanlarımızın, 3-5 sene sonra bu yasadan yararlanabilme haklarını getiriyoruz. Onların da yaklaşık 5 milyon çalışanımız olduğunun bilinmesini istiyorum." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar