EYT'de ortalama emekli maaşları belli oldu

EYT'de ortalama emekli maaşları belli oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi dün Meclis komisyonundan geçti. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan emekli olacakların ortalama maaşları da belli oldu.

Artı Gerçek - EYT yasa teklifinin önümüzdeki hafta salı ya da çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kademeli prim şartıyla getirilen düzenlemeyle birlikte EYT kapsamında emekli olacakların ne kadar maaş alacakları da merak konusu oldu.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan AKP Milletvekili Uğur Aydemir, EYT konusunda aylık bağlama oranlarıyla ilgili şu bilgiyi verdi: "Ortalama aylık tutarı; SSK'dan emekli olacaklar için 7 bin 797 lira. Bağ-Kur'dan emekli olacaklar için 5 bin 811 lira. Emekli Sandığı'ndan emekli olacaklar 12 bin 389 lira. Bunların ortalaması 8 bin 733 lira."

1 MİLYON 100 KİŞİ PRİM BORÇLANMASINA GİTTİ

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise EYT'den yararlanmak için 28-31 Aralık tarihleri arasında 1 milyon 100 bin kişinin askerlik ve doğum borçlanması için başvuru yaptığını açıkladı. Elitaş, bu kişilerin ödeyeceği prim borcunun 44 milyar lira olduğunu söyledi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar