Bakan Mehmet Şimşek: Açık veya örtülü bir kur hedefimiz yok

Bakan Mehmet Şimşek: Açık veya örtülü bir kur hedefimiz yok
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programının ana hedefinin dezenflasyon olduğunu vurguladı. Şimşek, açık veya örtülü bir kur hedeflerinin bulunmadığını da ifade etti.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

'Kural bazlı ve öngörülebilir' politika başarıya ulaştıkça güvenin de arttığını ifade eden Şimşek, portföy tercihlerinin TL’ye yöneldiğini ve ülkeye kaynak girişinin hızlandığını söyledi.

Şimşek'in paylaşımı şöyle:

"Programımızın ana hedefi dezenflasyondur. Açık veya örtülü bir kur hedefimiz bulunmamaktadır. Ülke tecrübeleri, başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini gösteriyor.

Kural bazlı ve öngörülebilir politikalarımız başarıya ulaştıkça güven daha da artıyor, portföy tercihleri TL’ye yöneliyor ve ülkemize kaynak girişi hızlanıyor. TL varlıklara yabancı ilgisi artarken, bankalarımız ve reel sektörümüz yurtdışından uzun vadeli ve daha uygun koşullu kaynak sağlıyor. Çok taraflı bankalardan dış finansman imkânlarımız da artıyor. Bu kaynaklar sadece kısa vadeli finansal yatırıma değil üretim ve ihracata da yöneliyor.

Programımızın olumlu sonuçları görülmeye devam ettikçe uluslararası sermaye girişinin vadesi daha da uzayacaktır. Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihleri ve artan dış kaynak girişi rezervlerimizin güçlenmesine önemli katkı sağlıyor. Program hedeflerimiz doğrultusunda makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar