Bakan Mehmet Şimşek'ten kredi açıklaması: Atılan adımlar cari açığı azaltmaya yönelik

Bakan Mehmet Şimşek'ten kredi açıklaması: Atılan adımlar cari açığı azaltmaya yönelik
Yayınlanma:
A+ A-
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı 'seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma' adımlarının cari açığı azaltmaya yönelik olduğunu söyledi. Şimşek "Sınırlı kaynaklarımızı ihracata ve yatırıma kanalize edeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Merkez Bankası'nın 'seçici kredi' ve 'miktarsal sıkılaştırma' adımları kapsamında yeni düzenlemeleri bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi kapsamında yüzde 3 olan TL ticari krediler için aylık büyüme sınırının yüzde 2,5 olarak belirlenmesine karar verildi. İhracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri, bu sınırlandırmanın dışında tutuldu.

Merkez Bankası tarafından ayrıca, finansal kaynakların verimli kullanımının desteklenmesi gerekçesiyle, taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme sınırının yüzde 2 olarak belirlenmesine karar verildi.

İKİ AYDA KREDİ FAİZ ORANI İKİYE KATLANDI

Kredi kartı nakit kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık azami faiz oranı da yüzde 2,89'a yükseltildi.

ŞİMŞEK'TEN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'ndan 'seçici kredi' ve 'miktarsal sıkılaştırma' adımlarının enflasyonu orta vadede düşürmeye yönelik olduğunu söyledi.

Şimşek Twitter'dan şu açıklamayı yaptı: "Ülkemizin ödemeler dengesini iyileştirme, kamu açıklarını azaltma ve enflasyonu düşürme amacı doğrultusunda tedbir almaya ve uygulamaya devam ediyoruz. Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı kararlar cari açığı azaltmaya ve enflasyonu orta vadede düşürmeye yöneliktir. Sınırlı kaynaklarımızı ihracata ve yatırımlara kanalize etmeye devam edeceğiz."

EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar