Bakan Nebati duyurdu: Borsada altına dayalı sertifika dönemi

Bakan Nebati duyurdu: Borsada altına dayalı sertifika dönemi
Yayınlanma:
A+ A-
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane'nin 'yeni bir tasarruf' aracı olarak, Borsa İstanbul’da halka arz yoluyla altına dayalı sertifika ihracı dönemi başlattığını duyurdu. Nebati, uygulamanın TL'ye de destek olacağını söyledi.

Artı Gerçek - 'Yastık altı' birikimleri sisteme çekmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir uygulama başlattı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün yeni bir tasarruf aracı sunduğunu belirterek, "Darphanemiz, bugün itibarıyla Borsa İstanbul’da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edecek" dedi.

Bakan Nebati, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, uygulamaya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz, vatandaşlarımıza yeni bir tasarruf aracı sunuyor. Darphanemiz, bugün itibarıyla Borsa İstanbul’da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edecek.

Darphane Sertifikası’na yatırım yapan tasarruf sahipleri altınlarını fiziki olarak da teslim alabilecek. Böylece vatandaşlarımızın tasarruf seçenekleri genişleyeceği gibi Hazine'nin altın rezervlerinin üreticilerimizi ve ihracatçılarımızı yeni yatırımlar için fonlaması da sağlanacak.

Bu yeni tasarruf aracı ayrıca, ulusal paramız Türk Lirası’nın değerinin korunmasına da yardımcı olacak.

Borsa İstanbul Pay Piyasası Emtia Pazarı’nda bugünden itibaren doğrudan işlem görmeye başlayacak altına dayalı sertifikaların tüm vatandaşlarımıza ve ülke ekonomimize hayırlı olmasını diliyoruz." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar