Chicago Fed Başkanı Evans: Faizi martta zirveye çıkardıktan sonra oturup bekleyeceğiz

Chicago Fed Başkanı Evans: Faizi martta zirveye çıkardıktan sonra oturup bekleyeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Chicago Fed Başkanı Evans, ABD'li politika yapıcıların mart ayında faizleri zirveye çıkaracağını, ardından oturup bekleyeceğini, bu dönemde resesyondan da kaçınılabileceğini belirtti.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD'li politika yapıcıların mart ayında faizleri zirveye çıkaracağını, ardından oturup bekleyeceğini, bu dönemde resesyondan da kaçınılabileceğini belirtti.

CNBC Europe'a konuşan Evans, "Gelecek bahara kadar faiz oranlarını oturup etkilerini bekleyeceğimiz bir seviyeye yükseltmiş olacağız. Eğer enflasyon gerilemeye başlarsa aşağı yönlü düzenlemeler yapabiliriz" şeklinde yorum yaptı.

15 yıldır Chicago Fed Başkanı olarak görev yapan ve her zaman ABD Merkez Bankası'nın en güvercin isimlerinden biri olan Evans, ABD'nin resesyona girmeyebileceğini, faizlerin genel uzlaşıdan daha az artırılma olasılığı olduğunu ifade etti.

Evans "Medyan tahminler, ters şoklar olmazsa mart ayında faizlerde zirveyi göreceğimize işaret ediyor. Eğer işler yolunda giderse belki daha az artış olabilir. Ancak faizde zirveye doğru ilerlemek istihdamda da stabilizasyona ilerleyeceğimizi gösteriyor. Resesyon olmasa da bazı şoklar yaşanabilir" yorumunu yaptı.

ABD Merkez Bankası 40 yılın zirvesindeki enflasyonu düşürmek için bu yıl sıkı para politikası uyguluyor. Banka 21 Eylül'deki son toplantısında 75 baz puanlık artırımına giderek politika faizini finansal kriz öncesinden beri ilk kez yüzde 3'ün üzerine yükseltti. Yetkililer ayrıca yılın son iki toplantısında 125 baz puanlık faiz artışı sinyali verdi. Yatırımcılar, kasımda dördüncü kez 75 baz puan faiz artırımı fiyatlıyor.

Evans, "Faiz artşının zamanlamasından çok olmamız gereken yere varıp varmamız önemli" diyerek, ayrıca enflasyonu kontrol altına almanın bir numaralı görevleri olduğunu ifade etti.

Öne Çıkanlar