Darphane'den 3 lira açıklaması: Kesinlikle gerçek dışıdır

Darphane'den 3 lira açıklaması: Kesinlikle gerçek dışıdır
Darphane, 1 liranın maliyeti 3 lira iddialarına yanıt verdi. Yapılan yazılı açıklamada, "son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere, 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanı kesinlikle yalan ve gerçek dışıdır" ifadelerine yer verildi.

Artı Gerçek- Türkiye Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1 liralık madeni paranın maliyetinin yükseldiğine dair haberleri yalanladı. Açıklamada 1 liranın maliyet değerine ilişkin açıklamanın yapılmaması da dikkat çekti.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Fikri Sağlar'ın 1 liralık madeni paranın üretim maliyetinin 3 TL'yi aştığı iddiasına darphaneden yanıt geldi. Müdürlüğün açıklamasında, madeni paralarla ilgili "gerçeklikten uzak ve mesnetsiz" iddiaların ortaya atıldığı, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği ifade edildi. Açıklamada maliyet değerine ilişkin bilgi verilmedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Madeni alaşımda kullanılan Bakır, Çinko ve Nikel metallerinin fiyatları küresel çapta yüksek bir dalgalanmaya maruz kalmış, bu durum dünyadaki tüm madeni paraların üretimi üzerinde olumsuz etki oluşturmuş ve piyasaların tekrar dengeye oturması ile Madeni Para üretim maliyeti ile nominal değerler tekrar dengelenmiş durumdadır. Bu çerçevede, son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere, 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanı kesinlikle yalan ve gerçek dışıdır. Bu tür asılsız beyanlar dikkate alınmamalıdır.

Ayrıca, madeni paraların ne şekilde ve nasıl üretileceği 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik türdeki metal alaşımlarını elde etmek için eritmeye kalkanlar ciddi cezai şartlarla karşı karşıya kalacaklardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Öne Çıkanlar