Dünyada gıda fiyatları Eylül 2021'den beri en düşük seviyede

Dünyada gıda fiyatları Eylül 2021'den beri en düşük seviyede
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'de aylık gıda enflasyonu yüzde 6,62, yıllık gıda enflasyonu yüzde 71 olarak açıklanırken, dünya gıda fiyatları Eylül 2021'den beri en düşük seviyeye geriledi. Gerilemede bitkisel yağlar, süt ürünleri ve şeker fiyatlarındaki düşüş etkili oldu.

Artı Gerçek - Dünyada gıda fiyatları 10'uncu ayda da düşmeye devam etti. Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gıda fiyat endeksi, ocak ayında 131,2 olarak kaydedilerek Eylül 2021'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Aralık ayında fiyat endeksi 132,2 olarak açıklanmıştı.

Uluslararası alanda ticareti yapılan en önemli gıda ürünlerini kapsayan endeks, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla 24 Şubat'ta başlayan savaş sonrasında, geçen yıl mart ayında 143,7 puanla tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Ocak ayı fiyat endeksi, geçen yıl mart ayına göre fiyatlarda yüzde 18'lik düşüş anlamına geliyor.

BİTKİSEL YAĞ, SÜT, ŞEKER VE BUĞDAYDA FİYATLAR DÜŞTÜ

FAO, endeksteki düşüşte bitkisel yağlar, süt ürünleri ve şeker fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğunu, tahıl ve et fiyatlarında ise önemli bir düşüş kaydedilmediğini bildirdi. Ocak ayı verilerine göre fiyatlar bitkisel yağda yüzde 2,9, süt ürünlerinde yüzde 1,4 ve şekerde yüzde 1,1 azaldı. Et fiyatlarındaki düşüş ise yüzde 0,1 oranında kaldı.

FAO verilerine göre tahıl fiyatları yıllık bazda yüzde 4,8 artarken buğday fiyatları, Avustralya ve Rusya'daki üretimin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle yüzde 2,5 oranında düştü. Buna karşılık pirinç fiyatları, ihracatçı bazı Asya ülkelerindeki güçlü yurt içi talep nedeniyle yüzde 6,2 arttı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar