Ekonomistler faiz kararını yorumladı: Vatandaşın gelirini, şirketlerin sermayesini eritmek demek bu

Ekonomistler faiz kararını yorumladı: Vatandaşın gelirini, şirketlerin sermayesini eritmek demek bu
Yayınlanma:
A+ A-
Merkez Bankası'nın son faiz kararı için Mustafa Sönmez, "Tek haneli enflasyonu propaganda malzemesi olarak kullanacaklar. Allah akıl versin!" dedi. Uğur Gürses: "Göz göre göre vatandaşın gelirini, şirketlerin sermayesini eritmek demek bu..."

Artı Gerçek - Merkez Bankası politika faizini yüzde 9'a indirdi. Kararda, 'faiz döngüsünün' tamamlandığı ifade edildi. Ekonomistler, kararı sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla eleştirdi.

Mustafa Sönmez: CMB faizi %9.00 , eskisi %10.50 idi. Böylece tek haneye indi. Enflasyon kaç %86! Negatif faiz 77 puan! Dünyada örneği yok! Arjantin’de bile 13 puan. Tek haneli enflasyonu propaganda malzemesi olarak kullanacaklar. Allah akıl versin! Dünyayı kendilerine güldürüyorlar. Aralık ayında baz etkisiyle yüzde 65-70 bandına inmesi beklenen TÜFE'yi, enflasyonu indirdik diye takdime hazırlanan Erdoğan'ın elinde, bir de faizi tek haneye%9 a indirdik, bunu yaparak enflasyonu da indirdik, algısında kullanılacak malzeme olacak. Allah akıl versin:))

Uğur Gürses: Kendi enflasyon tahmini bile yüzde 20'nin altında olmayan bir kurumun yönetimi faizi yüzde 9'a çekip politika faizinin "yeterli düzeyde" olduğunu yazmış. Göz göre göre vatandaşın gelirini, şirketlerin sermayesini eritmek demek bu... Bile bile topluma, ülkeye kötülük.

İris Cibre: Acı olan nedir biliyor musunuz? Bir iş grubu başkanı diyor ki, iktidar faizi 9%'a düşürsün, daha da ellemesin. İktidar tamam diyor. Bağımsız Merkez Bankası uyguluyor. Ekonomimizi, iktidarı ve TCMB'yi bir grup iş insanının talebi yönetiyor.

Yalçın Karatepe: MB, daha da faiz indirimi beklemeyin de demiş: ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir. Ama sanırım bu mesaj bize değil. Biz zaten beklemiyoruz :)

Hakan Kara: (MB faiz indirimi sürdükçe mevduat faizindeki yükselişi gösteren grafik paylaşarak) Faiz tek haneye inmiş arkadaşlar, dağılabiliriz.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar