Emekliler için çağrı: Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalı

Emekliler için çağrı: Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere verileceği konuşulan ikramiyeyi değerlendirdi: 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde.

Artı Gerçek - Ekonomik krizin gölgesinde zam bekleyen emeklilere tek seferliğine verileceği konuşulan 'Cumhuriyet İkramiyesi' için Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün'den açıklama geldi. Ergün, 5 bin lira olacağı iddia edilen ikramiyenin en az 10 bin lira düzeyinde olması gerektiğini söyledi.

Ergün, bu yöndeki bir girişimi takdirle karşılayacaklarını söylese de, çok büyük kısmı enflasyon karşısında giderek daha fazla zorlanan emeklilerin dört gözle aylıklarına yapılacak artışı beklediğini söyledi:

"Aylıklara artışın yanında bayram ikramiyeleri de artırılmalı. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından önemli. Fakat 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır."

'ZAM KASIM YA DA ARALIK'TA DEĞİL, BİR AN EVVEL YAPILMALI'

Ergün, milyonlarca emeklinin aylıklarına yapılacak zam için Meclis'in açılmasını beklediğini belirterek, "Emeklilerimiz, hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaları dikkate alarak ekim ayında zamlı aylık almayı bekliyor. Buna karşın, zammın kasım ve aralık ayında yapılacağı yönündeki iddialar emeklilerde derin bir kaygı ve tepkiye yol açıyor. Ekim ayında Meclis'in ilk gündem maddesi emeklilere zam olmalı. Çünkü milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı" dedi.

'BAYRAM İKRAMİYESİNİN ALIM GÜCÜ KORUNMALI'

TÜED olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için uzunca bir süre mücadele yürüttüklerini anımsatan Ergün, bu mücadelelerinin 2018 yılında emeklilere 1000'er lira ikramiye verilmesiyle başarıya ulaştığını anlattı.

Bayram ikramiyelerinin 2021'de yüzde 10 artırılarak 1100 liraya yükseltildiğini aktaran Kazım Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:

"Derneğimizin Araştırma Merkezinin çalışmasına göre, 2018 yılı mayıs ayında ikramiye 1.000 lira olarak ilk kez verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5,3 gram alabiliyordu. O tarihteki alım gücünü korunabilseydi bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018'de ilk verildiği değere yükseltilmeli." (AA)

Öne Çıkanlar