Emekliler, 'insanca ücret' talebiyle hafta sonu eylemde: 'İktidar, 31 Mart uyarımızı anlamamış'

Emekliler, 'insanca ücret' talebiyle hafta sonu eylemde: 'İktidar, 31 Mart uyarımızı anlamamış'
25 Mayıs'ta sekiz ilde bölge mitingleri yapacak olan emekliler, 26 Mayıs'ta CHP'nin Ankara'da düzenleyeceği mitinge katılacak. Mersin'de eylem yapan emekliler, iktidarın sıfır zam söylemini eleştirerek insanca yaşayacak bir ücret istediklerini söyledi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Mersin'de Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen 2017 Tüm Emeklilerin Sendikası üyeleri 'insanca yaşamak istiyoruz', 'sendika hakkımız engellenemez', 'açlığa ve sefalete hayır mitinglerinde buluşuyoruz' yazılı pankartlar açtı.

Sendikanın Merkez Temsilciler Üyesi Ahmet Karakuş, “Ülkemizde hukuk hiç olmadığı kadar askıya alınmış, adalet hiç olmadığı kadar yara almış, emek hiç olmadığı kadar değersizleştirilmiş, emekliler hiç olmadığı kadar yoksullaşmıştır. Ülkeyi yönetememenin sonucu ortaya çıkan ekonomik krizin faturası asgari ücretlilere, emeklilere fatura edilmek istenmektedir. Krizin faturası, krizi çıkaranlara ödetilmelidir” dedi.

'BELLİ Kİ 31 MART UYARIMIZI İKTİDAR ANLAMAMIŞ'

İktidarın temmuzda emeklilere yeni bir sürpriz hazırladığını söyleyen Karakuş, "10 milyon emekliye sıfır zam kapıda. Yani artışlar kök maaşa yapılacağından, 10 milyon emekli 10 bin TL almaya devam edecektir. Yani temmuz ayı emekliler için yoksullaşmanın dip yapacağı ayın başlangıcı olacaktır. Gelecek aylar daha da kötü olacaktır. Bu vicdansızlığı kabul etmeyeceğiz. İnsanca yaşam taleplerimiz için mücadele edeceğiz. Belli ki 31 Mart uyarımızı iktidar anlamamış. Nasıl olsa seçimlere daha dört yıl var diyerek bizi oyalayabileceğini, hafızamızı yok sayarak günü geldiğinde kandıracağını sanıyor. Kananlar bellidir, biz kanmayacağız" diye konuştu.

'İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORSAK HAYDİ DAYANIŞMAYA'

25 Mayıs’ta İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir, Tarsus, Burhaniye ve Fatsa'da alanlarda olacaklarını, 26 Mayıs'ta da CHP'nin Ankara'da düzenleyeceği eyleme katılacaklalarını hatırlatan Karakuş, şunları söyledi:

“Bütün halkımızı emeklilerin gerçekleştireceği bölgesel mitinglerimize desteğe ve dayanışmaya çağırıyoruz. Ana muhalefet partisinin emekliler mitingi yapmasını önemsiyoruz. Bizim açımızdan kıymetli bir girişimdir, darısı diğer partilere. Bütün üyelerimizi 26 Mayıs’ta CHP'nin Ankara'da gerçekleştireceği emekli mitingine katılmaya çağırıyoruz. Bölgesel yapacağımız mitinglerden sonra hep beraber Ankara'da olacağız. İki gün gündem emekliler olacak. İnsanca yaşamak istiyorsak, haydi dayanışmaya. Birleşe birleşe kazanacağız. Direne direne kazanacağız."

Öne Çıkanlar