Ete yapılan yüzde 48 zam sonrası kuyruğa giren yurttaşlar: Bize bunu yaptıranlar utansın

Ete yapılan yüzde 48 zam sonrası kuyruğa giren yurttaşlar: Bize bunu yaptıranlar utansın
Osman Uzun, ‘Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu yüzden et fiyatını artırdık’ demişti. Kuyruğa giren yurttaşlar Uzun’un açıklamasına isyan ederek, ‘Bize bunu yaptıranlar utansın' dedi.

Yurttaşlar kırmızı et almak için Et ve Süt Kurumu satış noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşturmaya başladı. Ancak 21 Mart'ta Et ve Süt Kurumu'ndaki (ESK) kırmızı ete yüzde 48 oranında zam geldi. ESK Genel Müdürü Osman Uzun'un ise, "Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı artırdık" açıklaması ile dikkat çekti. İstanbul Beylikdüzü'nde soğuk havaya rağmen kuyrukta beklemek zorunda kalan yurttaşlar Uzun'a isyan etti. Yurttaşlar, halkın alım gücünün düştüğünü nerede ucuzsa onun peşine düştüğünü belirtti.

‘NE YAPALIM? RAMAZAN GELİYOR, NE YİYECEĞİZ?’

Sözcü’ye konuşan yurttaşlar ESK Genel Müdürü Osman Uzun’unun söylediklerine ve zamlara isyan etti.

Ayşegül Yılmaz, "Çok saçma bir açıklama. Talep artınca mı fiyatlar artıyor? Halkın alım gücü düştüğü için insanlar nerede ne ucuzsa onun peşine düşüyor."

Alim Çoban, "Saat 8'de girdim sıraya. Son 2-3 aydır buraya geliyorum. Öncesinde kasaptan alabiliyordum. Fiyatlar daha uygun diye geliyorum. Zam geldiğini bilmiyordum. Burada da kıymanın kilosu 83 mü olmuş? Hiç beklemeye değmez…"

Gülhan Özgün, "Bir kilo kıyma için bekliyoruz. Açıklama yanlış. Gelmeyelim mi o zaman? Kuyruk yapmayalım mı? Ne yapalım? Ramazan geliyor, ne yiyeceğiz?"

‘GEÇİNEMİYORUZ’

İsmail Topçu, "5 kuruş aşağı alacağız diye sabahın köründe soğukta geliyoruz. Boş konuşuyorlar. Geçinemiyoruz. Emekli parasını alıp götürdüler köküyle.

Musa Türker, "Önceden açılmasına yarım saat kala geliyordum, şimdi 1 saat kala geliyorum. İşe güce gideceğiz, mecburen erken geliyoruz. Böyle bekliyoruz."

‘BİZE BUNU YAPTIRANLAR UTANSIN’

Nihat Yürekçi, "Cama yazmışlar, ‘Ayın 21'inde fiyatlar güncellenmiştir' diye ama zamdan haberim yoktu. Ramazan'ın başında bir zam daha gelir böyle giderse."

Saki Ekmekçi, "Bize bunu yaptıranlar utansın. İnsanlar keyif olsun diye kuyrukta beklemiyor. Rahatsız oluyor beyefendi ama insanlar ihtiyaçtan geliyor."

Öne Çıkanlar