EYT bekleyenler ne yapmalı? Sosyal Güvenlik Uzmanı Tekin anlattı

EYT bekleyenler ne yapmalı? Sosyal Güvenlik Uzmanı Tekin anlattı
EYT bekleyenlerin haklarının zayi olmaması için bazı işlemleri yapmasında fayda var. Sosyal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin, EYT düzenlemesi öncesi neler yapılması gerektiğini anlattı.

Artı Gerçek - Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi (EYT), aralık sonuna doğru meclis gündemine getirilecek. Düzenlemeden, 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olup, emeklilik için gerekli çalışma yıl ve prim gün sayısını dolduranlar faydalanacak. EYT'de yeni bir yaş şartı olup olmayacağı sorusu henüz yanıt bulmuş değil.

Kulislere yansıyan bilgilere göre, cumhurbaşkanlığında yapılan toplantıda, kadınlarda 48 ya da 50, erkeklerde ise 50 ya da 52 yaş koşulu üzerinde prensip anlaşmasına varıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise dün TBMM'de yaptığı konuşmada, "Herkesi dinliyoruz. Kamuya ve özel sektöre yükünü hesaplıyoruz. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

EYT'DE SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin ise EYT'de bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğini anlattı. Çalışma Bakanlığı'nın çalışmayı tamamladıktan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunacağını belirten Tekin, süreci şöyle özetledi:

"Cumhurbaşkanının kararını verdikten sonra Meclis gündemine gelecek, komisyonlarda görüşülecek. Farklı partilerin konuyla ilgili teklifleri var. Dolayısıyla tüm partileri de ilgilendiriyor. Onların komisyonda müdahaleleri ve teklifleri olacak. Komisyonda şekil aldıktan sonra Meclis Genel Kurulu'na gelecek. Görüşmeler sırasında milletvekilleri değişiklik önergeleri verebilirler. Bunun için mevcut durum için söylüyorum Sayın Bakanın açıklamaları dışında çok fazla itibar edilmemesi lazım."

PEKİ DÜZENLEME ÖNCESİ NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

TRT Haber'de değerlendirmelerde bulunan Tekin, "EYT bekleyen ne yapmalı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Çok yoğun bir talep olacak. Dolayısıyla haklarınızın zayi olmaması ve bir an önce haklarınıza kavuşabilmeniz için bazı işlemleri yapmanızda fayda var. E-devlet üzerinden girebilirsiniz, hem 4A yani SSK dediğimiz eski, hem 4B yani eski Bağkur dediğimiz, hem de 4C kamu görevlilerinin hizmet dökümlerine bakmaları gerekiyor. Orada doğum tarihleri doğru mu, ilk işe girişleri doğru mu, daha sonra hizmet dökümlerinde çalışma gün sayıları doğru mu?.. Bunları birçok vatandaşımız bilmiyor olabiliyor.

EYT ÇIKTIĞINDA DÜZELTMELERİ MÜMKÜN DEĞİL

EYT çıktığında milyonlarca başvuru olacak, bunları düzeltmeleri mümkün değil daha sonra. Onun için mümkünse bir an önce e-devlet üzerinden bilgilerin doğruluğu kontrol edilmeli. Hata varsa eğer bir an önce bağlı oldukları il müdürlüklerine gidip düzelttirmeleri gerekiyor. Yoğunluk başladığı zaman bunu yapamazlar.

Borçlanmalar çok önemli. Kadınların doğum borçlanmaları, erkeklerin askerlik borçlanmaları. Borçlanmalarını e-devlet üzerinden yapabiliyorlar. Borçlanma talebini yapabilirler, birden fazla kurumda yani hem SSK'lı hem Bağkur'lu hem emekli sandığı olarak çalışmışsanız bunların birleştirilmesi gerekiyorsa e-devlet üzerinden birleştirmeyi gerçekleştirsinler. Prim ödeme gün sayınızı yeterli görmüyorsanız, askerliği borçlanmanız lazım." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar