İddia: EYT'lilerin yüzde 40'ı kapsam dışı kalacak

İddia: EYT'lilerin yüzde 40'ı kapsam dışı kalacak
Yayınlanma:
A+ A-
EYT düzenlemesi hakkında Bloomberg'e konuşan üst düzey yetkililer, hükümetin bütçeye maliyeti nedeniyle daha dar kapsamlı bir plan üzerinde durduğunu söyledi. Buna göre, ilk açıklanan plandaki kapsamın yüzde 40 oranında daraltılabileceğini öne sürdü.

Artı Gerçek - Türkiye'de seçim öncesi gözlerin çevrildiği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin ayrıntıları henüz netleşmezken, Bloomberg ajansına konuşan yetkililer hükümetin kapsamı daraltmayı düşündüğünü öne sürdü. "Erdoğan bütçe üzerindeki maliyeti asgariye indirmek için kilit seçim vaadini tıraşlayabilir" başlıklı haberde, hükümetin şu an EYT’ye hak kazananların sadece yüzde 60’ını kapsayacak bir plan üzerinde durduğu belirtildi.

'BÜTÇE ÜZERİNDEKİ YÜK ENDİŞE YARATIYOR'

Ajansa isim vermeden konuşan üst düzey yetkililer, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bütçe üzerinde yol açacağı yük konusundaki endişeler nedeniyle kamu ve özel sektördeki çalışanlara erken emeklilik planını daraltmasının gündemde olduğunu söyledi.

'SADECE YÜZDE 60' İDDİASI

Yetkililer, ilk plan kapsamında yaklaşık 1.5 milyon kişinin EYT'den yararlanacağının tahmin edildiğini ama hükümetin şu an bu kişilerin sadece yüzde 60'ını kapsayan bir planı ele aldığını anlattı.

'EN YAŞLI ÇALIŞANLARA VERİLMESİ GÜNDEMDE'

İlk planın maliyetinin kıdem tazminatları da hesaba katıldığında 250 milyar lirayı geçtiğini söyleyen yetkililer, bunun sosyal güvenlik sisteminin bu sene ekim ayına dek yaklaşık 14 milyon emekliye yaptığı ödemenin üç katından fazla olduğunu belirtti. Yetkililer, alternatif planlarda erken emekliliğin sadece en yaşlı çalışanlara verilmesinin öngörüldüğünü ekledi.

'ERDOĞAN PAZARTESİ GÜNÜ KARAR VEREBİLİR'

Erdoğan'ın, pazartesi günkü kabine toplantısında bir karar verebileceği de belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT konusunda TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde dün yaptığı konuşma öncesinde net bir açıklama yapacağını söylemişti. Ancak yine ayrıntı vermeyen Bilgin, konuşmasının son üç dakikasında şunları söylemekle yetindi:

"EYT konusu Türkiye’nin en önemli konusu. Uzamasının nedeni; herkesi dinliyoruz. İşverenleri dinliyoruz. İşverenler çalışanları kaybetmek istemediklerini söylüyorlar. Bir de bizim çalışma ile ilgili teknik sorun var. 99’dan önce girenleri kapsıyor. Kapsamına tam anlamıyla ulaştığımız zaman, çalışmaları tamamladığımız zaman bunu kamuoyu ile paylaşacağız. Üç kriter var. Daha önce 1.5 milyon diye açıklamıştım ama bugün bu sayı yükseldi. EYT konusunda en kapsamlı düzenlemeyi yapacağız." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar