Fed politika faizini değiştirmedi

Fed politika faizini değiştirmedi
ABD Merkez Bankası Fed, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu.

ABD Merkez Bankası Fed, federal fonlama faizlerinde değişikliğe gidilmeyerek yüzde faizi 0 - 0.25 hedef bandında bırakıldı.

Fed, 15-16 Eylül tarihli toplantısında ABD ekonomisinin pandemiden kaynaklı sorunlara karşı toparlanmasına yardımcı olmak için faizleri 2023 yılına kadar sabit tutacağının sinyalini vermişti.

Karar oybirliği ile alınırken Fed, ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçları kullanma kararlılığını tekrarladı ve tahvil alımlarına mevcut hızda devam edileceğini belirtti.

Fed'den yapılan açıklamada, zayıflayan talebin ve düşük enerji fiyatlarının enflasyonu aşağıda tuttuğu, destekleyici para politikasında sözel yönlendirmenin sürdüğü, pandeminin ekonomik görünüm üzerinde önemli bir risk oluşturduğu, ekonominin toparlanma patikasının koronavirüs pandemisinin seyrine bağlı olduğu vurgulandı.

Ekonomik aktivitenin ve istihdamın toparlanmaya devam ettiği belirtilen açıklamada ekonomideki seviyenin pandemi öncesi seviyelerin altında olduğu ve pandeminin yakın dönemde aktivitenin, istihdamın ve enflasyonun üzerinde etkili olacağı ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar