İddia: Erdoğan, Hafize Gaye Erkan'a 'yeni görev' vaadinde bulunmuş

İddia: Erdoğan, Hafize Gaye Erkan'a 'yeni görev' vaadinde bulunmuş
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, hakkında çıkan iddialar sonrası 'istifa eden' eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'a, seçimin ardından yeni bir görev için söz verdiği iddia edildi: "İşte bunun üzerine Erkan da ABD’ye dönmemiş ve memlekette kalmış."

Artı Gerçek - Gazeteci Barış Pehlivan'ın kulisine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan veda buluşmasında Hafize Gaye Erkan’a “seçim sonrasını bekle” demiş. Yerel seçimler sonrasında Erkan’a yeni bir görev vereceğine dair vaatte bulunmuş.

Babasına makam odası ve makam aracı verdiği iddiaları sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanıyken ‘görevden affını’ istediği ancak Resmi Gazete’deki kararla ‘görevden alındığı’ belirtilen Hafize Gaye Erkan'a ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, Erdoğan'ın Erkan'a "seçim sonrasını bekle" dediğini yazdı. Pehlivan, "Yerel seçimler sonrasında Erkan’a yeni bir görev vereceğine dair vaatte bulunmuş" ifadelerini kullandı.

'YARIN ÖBÜR GÜN ATANDIĞINI DUYARSAK SAŞIRMAYALIM'

Hafize Gaye Erkan'ın ABD'ye dönmediğini, İstanbul'un en gözde otellerinden birinde bir ay yaşadığını belirten Pehlivan, "Yarın öbür gün Hafize Gaye Erkan’ın yeni bir göreve atandığını Resmi Gazete’de okursak hiç şaşırmayalım" diye yazdı.

Pehlivan'ın bugün yayımlanan "Bekle dedi, o da bekledi" başlıklı yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan veda buluşmasında Hafize Gaye Erkan’a “seçim sonrasını bekle” demiş. Ve yerel seçimler sonrasında Erkan’a yeni bir görev vereceğine dair vaatte bulunmuş.

İşte bunun üzerine Hafize Gaye Erkan da ABD’ye dönmemiş ve memlekette kalmış. Hatta İstanbul’un en gözde otellerinden birinde bir ay yaşamış ancak yakın zamanda oradan da ayrılmış. Duydum ki onun da içinde Türkiye’de kalmak yatıyormuş.

Yani...

Yanisi şu: Yarın öbür gün Hafize Gaye Erkan’ın yeni bir göreve atandığını Resmi Gazete’de okursak hiç şaşırmayalım."

NE OLMUŞTU?

Hafize Gaye Erkan'ın görevden alınma süreci, Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt'un gündeme getirdiği iddialar ile başlamıştı.

Bozkurt, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e şikâyette bulunmuştu. Bozkurt, baba Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini de ifade etmişti. Bu iddialardan sonra Erkan'ın istifa edeceği öne sürülmüştü.

Erdoğan, Ankara’daki aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Erkan'a hakkındaki iddialara rağmen sahip çıkarak “Merkez Bankası rezervlerimiz 145,5 milyar dolarla rekor mu kırdı bunlar hemen harekete geçiyor. Akla ziyan dedikodularla ekonomimizde bin bir güçlükle temin ettiğimiz güven ve istikrar iklimini bozacak kampanyalar başlatıyorlar” demişti.

İddialar sonrası Erkan 2 Şubat 2024'te 'affını istediğini' duyurmuş, yaptığı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum" ifadelerini kullanmıştı.

ERKAN'IN İSTİFASINI DUYURDUĞU AÇIKLAMA

"Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

Saygılarımla." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar