KESK’ten 'tasarruf paketi'ne tepki: 10 talep sıralandı

KESK’ten 'tasarruf paketi'ne tepki: 10 talep sıralandı
'Kamuda Tasarruf Paketi'ne tepki gösteren KESK Mersin Şubeler Platformu, “Emekçiler Tasarruf Paketi adı altında yürütülen saldırı politikalarına karşı sessiz kalmayacak” dedi. Mücadele çağrısı yapan KESK, taleplerini sıraladı.

İktidarın “Kamuda Tasarruf Paketi”ne tepki gösteren KESK Mersin Şubeler Platformu, “Emekçiler ‘Tasarruf Paketi’ adı altında yürütülen saldırı politikalarına karşı sessiz kalmayacak” dedi.

Artı Gerçek - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, AKP iktidarının “Kamuda Tasarruf Paketi”ni Özgür Çocuk Parkı'nda gerçekleştirdiği açıklamayla protesto etti. "Tasarruf paketi saldırı paketidir" sloganıyla yapılan açıklamanın basın metnini KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mahmut Sümbül okudu.

Emekçilerin “Tasarruf Paketi” adı altında yürütülen saldırı politikalarına karşı sessiz kalmayacağını belirten Sümbül, "Bu paketin IMF’in hazırladığı kemer sıkma paketlerinin bir kopyası olması dışında yeni hiçbir tarafının olmadığını çok iyi biliyoruz. Barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, emekçiler daha da yoksullaşırken silah fabrikaları sahibi damatlar zenginler listesinde giderek ön sıralarda yer almaktadır” dedi.

10 TALEP AÇIKLANDI

Mücadeleyi yükseltme çağrısı yapan Sümbül, son olarak taleplerini şöyle sıraladı:

* Kamudan tasarruf değil Saray harcamalarından tasarruf edilsin.

* Vergide adalet sağlansın, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınsın.

* Yandaşlara, 'Beşli Çetelere' hazineden yapılan döviz garantili projelere, Kur korumalı mevduat soygununa son verilsin.

* Bir dakikalık masrafı 2 emekli maaşına, bir aylık gideri iki büyükşehir belediyesi giderine denk olan Saray ve bağlı harcamaları kısılsın.

* Kamu idarecilerinin kimi zaman özel gezileri için dahi kullandığı lüks uçak ve makam harcamalarına son verilsin.

* Üniversitelerdeki kaldırılan servisler tekrar hizmete alınsın.

* Personel eksikliği giderilsin, personel alımında liyakati ortadan kaldıran, torpilin kapısını sonuna kadar açan mülakata ve siyasal kadrolaşmaya son verilsin.

* Angarya çalışma yasaklansın, esnek ve uzaktan çalışma yönetmeliği hazırlıkları sonlandırılsın.

* Gerçek ve özgür toplu sözleşme koşulları sağlansın.

* Emeklilere insanca yaşayacakları maaş verilsin. (MA)

Öne Çıkanlar