Morgan Stanley’den Türkiye için üç farklı seçim ve ekonomi senaryosu

Morgan Stanley’den Türkiye için üç farklı seçim ve ekonomi senaryosu
Yayınlanma:
A+ A-
ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye için üç farklı seçim senaryosu ve sandık sonucuna bağlı olarak oluşacak ekonomik ortama ilişkin analiz hazırladı. Rapora göre, TL her senaryoda orta vadede değer kaybedecek.

Artı Gerçek - Morgan Stanley, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin olası üç sonucuna göre ekonomik analiz raporu hazırladı. Söz konusu raporda; Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı'nın kazanması, muhalefet adayı ve Millet İttifakı'nın kazanması ve cumhurbaşkanlığı ile parlamentoyu farklı ittifakların kazanması durumunda ekonomiyi nasıl bir tablonun beklediği aktarıldı.

Raporda son olarak TL'nin orta vadede her türlü senaryoda değer kaybetmesinin muhtemel olduğu ancak geleneksel politikaların daha pozitif bir etki yaratacağını aktarıldı. Farklı sonuçların hisse performanslarını da etkileyeceği, bu nedenle uzun vadede hisse yatırımının zorlaştırdığı belirtildi. Tahvil tarafı için ise yapılacak seçimlerin risk primini artırdığı ifade edildi. Öte yandan uzun vadede yerel yatırımcıların eurobonda daha az talep göstereceği ve makasın açılacağı ifade edildi.

Aralarında Hande Küçük Ve Alina Slyusarchuk’un da olduğu Morgan Stanley ekonomistleri tarafından hazırlanan rapordaki üç farklı senaryo şöyle:

ERDOĞAN’IN VE CUMHUR İTTİFAKI'NIN SEÇİMİ KAZANMASI

Analize göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi ve Cumhur İttifakı’nın parlamentoda çoğunluğu sağlaması halinde geleneksel olmayan araçlara ve düzenlemelere daha çok ağırlık verilir. Düşük faiz tercihi devam eder. Döviz kurlarına ilişkin seçimden sonra makro ayarlamadan daha fazlası yapılabilir. Kalıcı yüksek enflasyon ve ortalamanın altında büyüme gerçekleşir.

Bu senaryoda TL’nin, 2023’teki değer kaybı yüzde 20 seviyesinde. Dolar/TL içinse yıl sonu tahmini 23-24 lira civarında. 2024 yıllık enflasyon tahmini yaklaşık yüzde 35-40 seviyesinde.

MUHALEFETİN SEÇİMİ KAZANMASI

Cumhurbaşkanlığını Millet İttifakı’nın ortak adayının kazanması ve Millet İttifakı’nın TBMM'de çoğunluğu sağlaması halinde, ekonomi politikası tersine çevrilecek. Geleneksel politikalara dönüş ve güçlendirilmiş Merkez Bankası bağımsızlığı görülecek. Regülasyonlar aşamalı olarak kaldırılacak. Politika faizi yükselecek. Talepte daralma ve daha yüksek yabancı girişleri gerçekleşecek.

Bu senaryoda dolar/TL’nin yılı 20-21 lira seviyesinde kapatması öngörülüyor. Bu senaryoda 2024 yıllık enflasyon tahmini ise yüzde 15-20.

BÖLÜNMÜŞ SONUÇ

Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi, ancak TBMM'de Millet İttifakı'nın çoğunluğu sağlaması halinde, politika çerçevesi hakkındaki belirsizlik artacak. Artan siyasi belirsizlik nedeniyle düzenlemeler büyük ölçüde değişmeyecek. Politika faizi bir miktar ayarlama ile uzlaşmacı bir çözümle değişebilir. Bu da kurda büyük bir oynaklığa neden olabilir. Başlangıçta daha yüksek enflasyon ve daha keskin durgunluk yaşanacak. Bir makro politika çerçevesi üzerinde anlaşma sağlanamazsa olası seçimler yeniden yapılabilir. Bu senaryoda, dolar/TL yılı 25 civarında bitirebilir. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar