Nebati’den eleştirilere yanıt: Nöro iktisatla dalga geçenler nöroloğa gitsin

Nebati’den eleştirilere yanıt: Nöro iktisatla dalga geçenler nöroloğa gitsin
Yayınlanma:
A+ A-
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, "epistemolojik kopuş", "davranışsal ekonomi" ve "nöro ekonomi" gibi ifadeler kullandığı açıklamasını eleştirenlere şöyle yanıt verdi: Nöro iktisatla dalga geçenler nöroloğa gitsin.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "ekonomiye heterodoks yaklaşım, davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi" konusundaki 'anlaşılamayan' sözleriyle dalga geçenlere tepki gösterdi. Nebati, "nöro iktisat” söyleminin eleştirilmesi üzerine, "Bu nöro iktisat ile ilgili dalga geçmişler. Nörologlara gitsinler o zaman ne yapayım” dedi.

Bakan Nebati geçen hafta Ekonomik Dönüşüm Zirvesi ve Yeni Paradigmalar Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır" demişti.

Bu sözler gündem olmuş, bazı ekonomistler tarafından da eleştirilmişti. Bakan , bugün AKP Grup Toplantısı sonrası gazetecilerin sorunlarını yanıtladı. "Nöro ekonomi", "Epistemolojik kopuş", "heterodoks yaklaşım" söylemlerine gelen eleştirilerle ilgili soru üzerine Bakan Nebati; "Nöro klasik şeyler vardı... Hayır onu geç de bu nöro iktisat ile ilgili dalga geçmişler. Nörologlara gitsinler o zaman ne yapayım" yanıtını verdi.

"Sade bir dil kullanılamaz mı" yorumu yapıldığı aktarılınca ise Nebati, bunlara yarın yanıt vereceğini söylemekle yetindi. Nebati, Rusya'nın MİR ödemi sistemine alternatif olması için yürütülen çalışma hakkındaki soruyu ise yanıtsız bıraktı. (ANKA)