Özgür Erdursun hesapladı: 'AKP sistemi değiştirmeseydi bugün en düşük emekli maaşı 31 bin 800 lira olacaktı'

Özgür Erdursun hesapladı: 'AKP sistemi değiştirmeseydi bugün en düşük emekli maaşı 31 bin 800 lira olacaktı'
Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, AKP 2008'de hesaplama sistemini değiştirmemiş olsa, TÜİK enflasyonuna göre dahi bugün en düşük emekli maaşının 31 bin 800 lira olacağını hesapladı. Erdursun " İki problemimiz var: Hesaplama sistemi ve TÜİK" dedi.

Artı Gerçek - AKP hükümeti 2008 yılında emekli maaşı hesaplama sistemini değiştirdi. Aylık Bağlama Oranı (ABO) yüzde 60 küsürlerden yüzde 30'lara indirilince, emekli maaşları da sefalet ücretine dönüştü.

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun da bu konuya dikkat çekerek, "2008'de hesaplama sistemi değişmeseydi, TÜİK'in verilerini bile doğru kabul etsek bugün en düşük emekli aylığı 31.800 TL olacaktı. İki problemimiz var: Hesaplama sistemi ve TÜİK" dedi.

'BU DA YENİ PROBLEM YARATACAK'

Halk TV'de Buket Güler'in Haber Masası programında konuşanErdursun, en düşük emekli maaşının 12 bin liraya tamamlanmasının planlanmasına ilişkinse şu yorumda bulundu:

"Bu da yeni bir problem yaratacak. Daha yüksek primle çalışmış, daha yüksek prim günü olan kişi de 12.500 TL alıyor, 6.500 TL hak etmiş kişiye de siz 12.500 TL vereceksiniz. Her geçen artışla beraber en düşük aylık alanların sayısını artıracaksınız. Öyleyse yatırılan primlerin ne önemi var?

ORANSAL ARTIŞ İŞE YARAMAZ

Şu anda Türkiye'de iğneden ipliğe her şey gerçek değerini buldu. Emekli aylıkları hariç. İstediğiniz kadar oransal artış yapın hiçbir işe yaramaz." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar