Piyasalarda Mehmet Şimşek etkisi: İslam Memiş, döviz ve altın için 'pazartesi'yi işaret etti

Piyasalarda Mehmet Şimşek etkisi: İslam Memiş, döviz ve altın için 'pazartesi'yi işaret etti
Yayınlanma:
A+ A-
Yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Mehmet Şimşek'in getirilmesi sonrası pazartesi gününe işaret eden finans uzmanı İslam Memiş, "Döviz kurlarında gerileme, altın ve gümüş fiyatlarında gerileme, borsada yükseliş göreceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Mehmet Şimşek'in yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak yer alması sonrası gözler yarın açılacak olan piyasalarda. Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, yeni kabinenin açıklanmasının ardından piyasaların olumlu bir beklenti içine girdiğini ifade etti.

28. dönem milletvekilliği seçimleri sonrası kabinenin çoğunun milletvekili olmasıyla kabine de değişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabineyi dün akşam açıkladı. İki bakan dışında tüm kabine değişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğunu ise Mehmet Şimşek, Nureddin Nebati'den devraldı.

Uzun süre kulislerde konuşulan ve Erdoğan ile seçimler öncesi görüşmeler gerçekleştiren Mehmet Şimşek'in yeni kabinede yer alması gözleri pazartesi günü açılacak olan piyasalara çevirdi.

'PİYASALARDA İYİMSERLİK OLACAK'

Memiş, Youtube'taki videosunda Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Mehmet Şimşek'in getirilmesinin ardından haftanın ilk iş günü için dolar, borsa ve altınla ilgili tahminlerini dile getirdi.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, Memiş videosunda "Pazartesi günün fiyatlar nasıl açılabilir. Altın, döviz kurunda fiyatlar ne olur?" sorularına yanıt ararken, "Seçimlerden önce yaşanan kaosla birlikte döviz alanlar, altın alanlara çok yalvardık. Arkadaşlar yapmayın, manipülasyon yapıyorlar, makasları açtılar" diyerek yüksek fiyatlardan alım yapan yatırımcılara da gönderme yaptı.

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığın belirten İslam Memiş'in açıklamalarından satırbaşları şöyle: "Pazartesi günü ister istemez piyasalarda iyimserlik olacak. Döviz kurlarında gerileme, altın ve gümüş fiyatlarında gerileme, borsada yükseliş göreceğiz.

Özellikle elinde TL bulunan arkadaşlarımıza kesinlikle borsa önermiştim. Özellikle borsa tarafında 4400'e kadar geri çekilme gördük. Buradan giriş yapanlarla da 6000'e kadar bekleyeceğimize dair görüşlerimi paylaşmıştım. Borsada 5000'e kadar yükselişler gördük. Aslında Mehmet Şimşek isminin etkisinin de olduğu aşikar bu yükselişlerde.

'DÜŞÜŞLER GÖRECEĞİZ AMA REHAVETE KAPILMAYIN'

Bu yıl için borsa ile dövizin beraber yükselişini göreceksiniz uyarılarım vardı. Resmi kurla piyasalar arasında farklılık vardı, bunun da kapandığını gördük. İsimler açıklandı ve piyasaların beklentisi gerçekleşti. Özellikle Ticaret Bakanlığı'na Ömer Bolat'ın seçilmesine çok sevindim.

Kısa vade iyimserlikler de kesinlikle insanlarda rehavete neden olmamalı. Bu uyarımı dikkate alın. 'Hazine ve Maliye Bakanı değişti oh rahatladık' modunda değil de yine dövizle altınla borçlanmamak lazım. Orta ve uzun vadede rehavete kapılmamalıyız çünkü problemlerimiz çok. Sihirli değnek gelecek, her şey rayına girecek modunda bir düşünceye sahip olmamak lazım. Önümüzdeki hafta borsada yükselişler, döviz kurlarında düşüşler göreceğiz ama rehavete kapılmayın. Fırsatlar şimşek gibidir ve vurduğu zaman gelir geçer, önemli olan orta ve uzun vadeli politikalardır."

Öne Çıkanlar