Bakan Şimşek artış olmayacak demişti: Lokanta ve kafelere KDV zammı

Bakan Şimşek artış olmayacak demişti: Lokanta ve kafelere KDV zammı
Lokanta ve kafelerde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 10'a, yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı ise yüzde 20'ye çıkarıldı. Bakan Şimşek, seçim öncesi 4 Mart'ta yaptığı açıklamada, "Vergi oranlarında genel bir artış olmayacak" demişti.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın KDV Genel Uygulama Tebliği'nde yer alan ibarelerde değişiklik yapılmasına dair tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı; lokanta, kafe gibi yiyecek ve içecek satışı yapılan işletmelerde uygulanan KDV oranlarında artışa gitti. Yapılacak değişikliğe göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 26 Nisan 2014 Tarihli Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nde yer alan, 'yüzde 8' ibareleri 'yüzde 10', 'yüzde 18' ibareleri ise 'yüzde 20' olarak düzenlenecek.

1 MAYIS İTİBARİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Düzenlemeyle birlikte; kafe, lokanta, pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları ve dışarıdan temin edilen ürünler için KDV oranı yüzde 10 olarak hesaplanacak. Aynı zamanda, internet üzerinden, telefonla ya da gel- al gibi yöntemlerle yapılan satışlarda da aynı KDV oranı uygulanacak.

Ayrıca; yiyecek ve içecek hizmetleri sunan işletmelerin, iş yeri ruhsatı olmadan müşterilerine masa, oturma yeri, tezgah gibi alanlarda hizmet sunmaları durumunda, bu alanlarda gerçekleştirdikleri satışlar da ilgili kapsamda değerlendirilecek.

Tebliğin, 1 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceği ve hükümlerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca yürütüleceği Resmi Gazete'de belirtildi.

ŞİMŞEK SEÇİM ÖNCESİ ZAM OLMAYACAK DEMİŞTİ

Gıdaya gelen KDV zammı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 4 Mart'ta yaptığı açıklamayı yeniden gündeme getirdi. Şimşek, KDV zammı planlandığına ilişkin haberleri yalanlayarak, "KDV, kurumlar ve gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak. Motorlu taşıtlar vergisine ilişkin yeni bir düzenlemeyi aklımızın ucundan bile geçirmedik" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar