Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, şirketleri yerinde değil uzaktan denetleyecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, şirketleri yerinde değil uzaktan denetleyecek
Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Ekim 2020 14:29
A+ A-
Bakanlık tebliğde fıkra değişikliğine giderek şirketlerin denetimini uzaktan da yapılabilecek hale getirdi.

ARTI GERÇEK- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Onaylanmış Kuruluşların Görevlendirilmesi, İzlenmesi ve Denetlenmesinde Esas Alınacak Temel Kriterler Tebliği"nde değişikliğe giderek şirketlerin denetlenmesini yerinde değil uzaktan denetlemeyi öngören değişikliğe gitti.

Resmi Gazete’de yayımlanan değişliğe göre, doğal afet, salgın, karantina uygulaması, güvenlik tedbirleri gibi gerekçelerle denetim ve incelemeler uzakta yapılabilecek. Yapılan değişiklik kapalı teklif usulü ihalelerde olduğu gibi olağanüstü hallerde uygulanması gereken yöntemin esas hale getirilmesini hatırlattı. 

On bir ve on dördüncü maddelerin ikinci ve birinci fıkralarında yapılan değişiklik şu şekilde:

"(2) Bakanlık kapsam genişletme başvurusunda bulunan da dahil olmak üzere başvuru sahibi kuruluşun yeterliliğine ilişkin tespit ve değerlendirmelerde bulunabilmek amacıyla kuruluşun idari yapısını ve yetkinliğini öncelikle yerinde denetler. Ancak doğal afet, salgın, karantina uygulaması, güvenlik tedbirleri gibi olağanüstü durumlar oluşması halinde denetimleri bilişim teknolojileri kullanarak uzaktan gerçekleştirebilir. Denetim sonucunda değerlendirme raporu hazırlanır. Kuruluşun yeterli olmadığı tespit edilirse başvuru reddedilir."

"(1) Onaylanmış kuruluşun, görevlendirildiği teknik düzenleme veya düzenlemeler kapsamında yürütmüş olduğu faaliyetlerin yeterliliğinin izlenmesine ilişkin denetimler resen veya şikâyet üzerine Bakanlık tarafından öncelikle yerinde yapılır. Ancak doğal afet, salgın, karantina uygulaması, güvenlik tedbirleri gibi olağanüstü durumlar oluşması halinde denetimler bilişim teknolojileri kullanılarak uzaktan gerçekleştirilebilir."

Öne Çıkanlar