'Seçim sonrası korkunç bir kemer sıkma politikasına geçilecek'

'Seçim sonrası korkunç bir kemer sıkma politikasına geçilecek'
Gazeteci Deniz Zeyrek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in IMF komiseri gibi davrandığını belirterek, "1 Nisan'dan sonra (yerel seçim ertesi) korkunç bir kemer sıkma politikasına geçilecek. Aksi takdirde bu hedeflere ulaşılması imkansız" dedi.

Artı Gerçek - Gazeteci Deniz Zeyrek, asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına yapılacak son kulis bilgilerini paylaştı. Zeyrek, 31 Mart yerel seçimi sonrası halkı çok zorlu ekonomik koşulların beklediğine de işaret etti.

Deniz Zeyrek'in Sözcü TV'de yaptığı açıklamalar şöyle;

ASGARİ ÜCRETİ 17 BİN LİRA YAPALIM NOKTASINDALAR: Ben söyleyeyim asgari ücreti 15 bin 800 TL yapmayı düşünüyorlardı. Aldıkları karar bu yöndeydi. Ama şimdi yılda 1 kere artırılacak gibi bir tavır ortaya koydukları için '17 bin TL yapalım' noktasındalar şimdi. Bu devletin işine de geliyor. Devlet oradan vergi alıyor. Asgari ücret bu memur ve emekli maaşı gibi değil yani. Bunu patronlar ödeyecek. Devlet tabi patrondan alacağı vergiyi düşürebilir. Patronun elini rahatlatabilir. Ama devlet bundan ödün vermiyor. Sayın Mehmet Şimşek IMF komiseri gibi davranıyor. 5 bin TL'lik emekli ikramiyesinin kapsamını genişlettikleri için tepki gösteriyor. Adı konmamış bir IMF programı uygulanıyor. Dolayısıyla ben öyle olağanüstü bir zamlar da beklemiyorum.

EMEKLİ MAAŞI 10 BİN 500: En düşük emekli maaşı ise 10 bin 500 TL olacak. Kök ücret konusunda da hiçbir değişiklik yapılmayacak. Kök ücretler yine düşük olacak. Aradaki farkı da hazine kapatacak.

MEMUR MAAŞI 31 BİN CİVARINDA OLACAK: Memur maaşları da 31 bin TL civarında olacak. Orada da 8 bin 070 TL'lik seyyanen zam var. O biraz artabilir, 10 bin TL'ye yükseltilebilir. Ancak memurun asıl maaşı yine düşük olacak. Yani memurun asıl maaşı yine 22-23 bin TL olacak.

1 Nisan'dan sonra da 4 yıl da seçimin olmadığını düşünürsek korkunç bir kemer sıkma politikasına geçilecek. Aksi takdirde bu hedeflere ulaşılması imkansız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar