Şehir hastaneleri kara deliğe dönüştü: Sekiz ayda 17 hastane parası yuttu

Şehir hastaneleri kara deliğe dönüştü: Sekiz ayda 17 hastane parası yuttu
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ekim 2020 13:32
A+ A-
CHP'li Şahin, 'Ödemeler 25 yıl süreceği için devletin yeni kara deliği büyüyecek, kamu kaynakları şirketlerin kasasına akacak, halk yoksullaşacak' dedi.

Şehir hastanelerine sadece sekiz ayda 17 devlet hastanesi yapılabilecek kadar para ödendi. Ödemelerin 25 yıl süreceği belirtildi.

Devlet bütçesinden şehir hastanelerini işleten şirketlere ödenen kira ve hizmet bedeli sekiz ayda 5 milyar 133 milyon liraya ulaştı. Bu yılın ocak-ağustos aylarını kapsayan dönemde yapılan bu ödeme, şehir hastanelerinin ülke kaynaklarını adeta bir kara delik gibi yutup yok edeceğini, halkın kaynaklarının şirketlere akacağını ortaya koydu.

Sağlık Bakanlığı'nın resmi mali tablolarına göre, firmalara sadece sekiz aylık dönemde kira ve hizmet bedeli adı altında ödenen bu devasa parayla devlet kendisi hastane yapsaydı, bugün her biri 500'er yataklı 17 tane devlet hastanesi hizmet veriyor olacaktı.

RANT DÜZENİ

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, resmi veriler üzerinden teknik çalışma yapan CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Cumhurbaşkanlığı 2020 Yatırım Programı'nda genel bütçeden yapılacak 10 yeni şehir hastanesi için 10 milyar 95 milyon lira bütçe ayrıldığına dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:

 "Sağlık Bakanlığı henüz yıl bitmeden, sadece ilk sekiz ayda şirketlere 5 milyar 133 milyon lira kira ve hizmet bedeli ödemesi yapmış. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı'nda genel bütçeden yapılacak 10 yeni şehir hastanesi için 10 milyar 95 milyon lira bütçe ayrılırken, hizmetteki 10 şehir hastanesinin sadece kira ve hizmet bedelleri için 5 milyar liradan fazla ödeme yapılması rant düzeninin en açık göstergesidir."

‘KAMU ÜZERİNDEKİ YĞK MİLYARLARCA LİRAYI BULACAK’

"Şehir hastaneleri için kira ve hizmet ödemelerinin sözleşmeler kapsamında en 25 yıl süreceği düşünüldüğünde kamu üzerindeki yük milyarlarca lirayı bulacaktır. Buradan da net bir şekilde anlıyoruz ki; ocak-ağustos aylarında şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için ödenen miktarla tam teşekküllü 1050 yataklı en az beş şehir hastanesi ya da 500 yataklı en az 17 devlet hastanesi yapabilir."

‘KAMU KAYNAKLARI ŞİRKETLERİN KASASINA AKACAK’

2020'nin yatırım programında Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeli dışında yapılan devlet hastanelerinin yatak başına maliyetlerinin 600 bin lira olarak belirtildiğini ifade eden CHP'li Şahin, Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı toplam 10 bin 300 yataklı 10 şehir hastanesinin yatak başı maliyetinin 980 bin 125 lira olacağını belirtti.

Şahin, "Artış şirketlere yaptırılmasa da genel bütçeden yapılacak şehir hastanelerinin yatak başına maliyetleri, bir devlet hastanesinin yatak başı maliyetinden en az 1,6 kat daha fazla. Ödemeler 25 yıl süreceği için devletin yeni kara deliği büyüyecek, kamu kaynakları şirketlerin kasasına akacak, halk yoksullaşacak" dedi.

Öne Çıkanlar