Standard Chartered'dan Türkiye analizi: 500 baz puan faiz artışı bekleniyor

Standard Chartered'dan Türkiye analizi: 500 baz puan faiz artışı bekleniyor
Yayınlanma:
A+ A-
Standard Chartered, TCMB'den 21 Eylül'deki toplantıda 500 baz puan faiz artırımı beklediklerini duyurdu: "İhtiyatlı yaklaşımın önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz."

Artı Gerçek - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kısa vadede hızla yükselen enflasyona ve artan dış dengesizliklere odaklanmaya devam edeceğini öngören Standard Chartered, Merkez Bankası'nın 21 Eylül toplantısında politika faizini 500 baz puan artırmasını beklediklerini açıkladı.

"Orta vadeli ekonomik plan ve siyasi sahiplenme, ortodoks politikaya yakın vadeli bağlılığı teyit ediyor" değerlendirmesini yapan Standard Chartered, haftalık repo faizinin, politikadaki mevcut dönüşe bağlı olarak yıl sonunda %35,00 olacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

TCMB'nin faiz oranlarını yeni başkan atanması ve Para Politikası Kurulu'nun yeniden oluşturulmasından bu yana toplam 1,650 baz puan artırdığını belirten Standard Chartered, "Bizim görüşümüze göre bu, istikrarı sağlamaya yönelik bir taahhüdü göstermektedir. Para politikası yoluyla ekonomiyi desteklemektedir. Bu ihtiyatlı yaklaşımın önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz" dedi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar